Dotacje na kapitał obrotowy: większość wniosków z szansami na pozytywną ocenę
Zakończył się nabór wniosków w programie dotacji na kapitał obrotowy dla firm średnich. Przedsiębiorcy złożyli 6,4 tysiąca wniosków na łączną kwotę ponad 1,1 miliarda złotych. 70 procent wniosków zostało już rozpatrzonych, z czego aż 95 procent otrzymało ocenę pozytywną.
2020-08-03, 13:50
Dotacje na kapitał obrotowy mają pomóc przedsiębiorcom w utrzymaniu płynności finansowej. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich, z programów Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia.
Nabór wniosków w programie trwał od 15 czerwca do 31 lipca. Dotacje na kapitał obrotowy to jedno z narzędzi Funduszowego Pakietu Antywirusowego, czyli zestawu rozwiązań wspierających gospodarkę, który został opracowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i który jest uzupełnieniem rządowej Tarczy Antykryzysowej. Naborem i oceną wniosków na dotacje zajmuje się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
– Narzędzie w formie dotacji na kapitał obrotowy zaproponowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej to realne wsparcie dla firm zmagających z ekonomicznymi skutkami pandemii. To wsparcie uszyte na miarę potrzeb biznesu, o czym świadczy tak duże zainteresowanie przedsiębiorców – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Powiązany Artykuł
Pieniądze dla przedsiębiorców na ekspansję zagraniczną. Do rozdzielenia ponad 28 mln zł
– Nasi eksperci oceniają wnioski na bieżąco, pierwszą listę cząstkową opublikowaliśmy zaledwie tydzień po starcie naboru. 31 lipca ogłosiliśmy szóstą już listę przedsiębiorstw, które zakwalifikowały się do otrzymania bezzwrotnego wsparcia. Kolejne listy będą publikowane w najbliższych tygodniach. Chcemy, aby pieniądze, tak bardzo potrzebne w tym trudnym czasie, trafiły na konta bankowe firm jak najszybciej – podkreśla Mikołaj Różycki, zastępca prezesa PARP.
REKLAMA
Popularne dotacje
6391 to dokładna liczba wniosków złożonych w programie. Oznacza to, że 42 procent przedsiębiorstw zaliczanych do firm średniej wielkości chciało skorzystać z tej formy wsparcia. O środki z programu Polska Wschodnia mogli ubiegać się przedsiębiorcy z pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. W sumie złożyli oni 1347 wniosków. Dla przedsiębiorców z pozostałych 11 województw przygotowano środki z programu Inteligentny Rozwój. W tej puli przedsiębiorcy złożyli 5044 wnioski.
Powiązany Artykuł
Druga szansa w biznesie. PARP ma ofertę dla przedsiębiorców
Szybki zastrzyk finansowy
Dotacje mają służyć zaspokojeniu bieżących potrzeb przedsiębiorstw maksymalnie w ciągu trzymiesięcznego okresu funkcjonowania. Można przeznaczyć je na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności oraz inne potrzeby związane z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. O pomoc mógł ubiegać się przedsiębiorca, który odnotował co najmniej 30-procentowy spadek obrotów w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.
Zasady przyznawania dotacji są pomyślane tak, aby były szybkim zastrzykiem finansowym przy minimalnych obciążeniach formalno-prawnych. Nabór wniosków odbywał się elektronicznie.
PAP, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA