UE: w strefie euro rośnie zadłużenie. To konsekwencja pandemii
Dług publiczny w krajach strefy euro wzrósł do 95,1 proc. PKB w drugim kwartale tego roku - podał Eurostat. Pod koniec marca wskaźnik ten wynosił 86,3 proc. PKB.
2020-10-22, 16:05
Unijny urząd statystyczny wskazuje, że pod koniec drugiego kwartału środki, które zostały wprowadzone wraz z zamknięciem wielu branż, w pełni zmaterializowały się w zwiększonych potrzebach finansowych krajów członkowskich.
W skali całej UE relacja długu publicznego do PKB wzrosła z 79,4 proc. w pierwszym kwartale do 87,8 proc. w połowie roku.
O tym, że niespodziewany kryzys diametralnie zmienił stabilną sytuację finansów publicznych krajów UE, świadczą dane z ubiegłego roku. W drugim kwartale 2019 r. dług publiczny w strefie euro wynosił 86,2 proc. PKB, a w całej UE 79,7 proc. PKB. Praktycznie takie same wartości odnotowano po pierwszych trzech miesiącach 2020 r.
Powiązany Artykuł
Polska w dobrej kondycji finansowej, jest w grupie najmniej zadłużonych krajów Unii Europejskiej
Eurostat zauważył, że obecna sytuacja jest spowodowana dwoma czynnikami: gwałtownym wzrostem długu publicznego i spadkiem PKB.
Najmocniej relacje długu do PKB obecny kryzys zmienił na Cyprze (+17 punktów procentowych w stosunku do pierwszego kwartału), we Francji (+12,8 pkt proc.), Włoszech (+11,8 pkt proc.), a także Hiszpanii (11,1 pkt proc.) oraz Chorwacji i Belgii (po 11 pkt proc.).
Polska, której zadłużenie względem PKB wzrosło o około 8 pkt proc., jest poniżej średniej unijnej.
Najmniej poziom długu publicznego zwiększyły Bułgaria, Szwecja i Luksemburg (poniżej 2 pkt proc.).
REKLAMA
PAP, PR24, akg
REKLAMA