X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Grunty bardziej dostępne pod budowę mieszkań. Znamy plany rządu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 15:21
Rząd planuje zwiększyć dostępność gruntów pod inwestycje mieszkaniowe i wesprzeć samorządy gminne w realizacji lokalnej polityki mieszkaniowej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, przedłożony przez ministra rozwoju, pracy i technologii. Zaproponowane rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Impuls rozwojowy

W komunikacie CIR podkreślono, że budownictwo mieszkaniowe może stać się także impulsem rozwojowym dla gospodarki dotkniętej skutkami COVID-19.

blok mieszkanie mieszkania 1200.jpg
Będą ułatwienia dla inwestorów i budujących mieszkania. Plany będzie można sprawdzić przez internet

Zgodnie z projektem inwestor - nabywca nieruchomości od gminy - budowałby budynek ewentualnie remontował/przebudowywał istniejący i przekazywał część mieszkań samorządowi gminnemu. Gmina mogłaby te mieszkania zachować w swoim zasobie jako lokale komunalne lub wnieść je do spółek gminnych, np. towarzystw budownictwa społecznego lub państwowych.

"Mieszkanie na Start" z dopłatą

Projekt zakłada też, że mieszkania na wynajem pochodzące z inwestycji realizowanej z wykorzystaniem nieruchomości nabytej od gminy będą mogły być objęte dopłatami do czynszu w ramach programu "Mieszkanie na Start".

Podkreślono, że nieruchomości oferowane przez gminę muszą być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub musi być wydana dla takiej nieruchomości decyzja o warunkach zabudowy.

klucze shutterstock_236254270 1200.jpg
MRPiT: sektor mieszkaniowy bardzo szybko wrócił na ścieżkę wzrostu. Ten rok może być rekordowy

Jak podano, gminy zaangażowane w programy mieszkaniowe będą mogły otrzymać 10-proc. grant na pokrycie części kosztów przedsięwzięcia infrastrukturalnego towarzyszącego budownictwu mieszkaniowemu. Zaznaczono, że te gminy mają być preferowane przy naborze wniosków na inne programy rządowe wspierające samorządy w budowie dróg gminnych oraz zapewnianiu przewozów autobusowych.

Wsparcie dla budownictwa

Według CIR celem rządu jest zwiększenie do 2030 r. liczby mieszkań przypadających w Polsce na 1000 mieszkańców do poziomów osiąganych przeciętnie w krajach UE. - W latach 2015-2019 nastąpił znaczący wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytkowania: w 2015 r. – 147,2 tys., zaś w 2019 r. – 207,5 tys., czyli wzrost o ponad 40 proc.

Wynik osiągnięty w 2019 r. jest najlepszym od 1980 r. i trzecim najwyższym w Unii Europejskiej. Mimo tych efektów, rząd chce w dalszym ciągu wspierać i ułatwiać budowę nowych mieszkań - podało CIR. 

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Stabilizacja na rynku nieruchomości. Popyt na mieszkania znowu rośnie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 10:52
Epidemiczne tąpnięcie, a potem szybkie odbudowanie popytu na mieszkania - tak scharakteryzować można to, co w ostatnich miesiącach działo się na rynku nieruchomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najwyższy wynik w historii". Wrzesień bardzo udany dla deweloperów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 14:46
Deweloperzy rozpoczęli we wrześniu budowę 17 tysięcy mieszkań, co jest najwyższym miesięcznym wynikiem w historii - poinformowali w analizie eksperci HRE Investments.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiT: sektor mieszkaniowy bardzo szybko wrócił na ścieżkę wzrostu. Ten rok może być rekordowy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 18:25
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu oddano do użytkowania 20,7 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 21,9% w stosunku do września 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą ułatwienia dla inwestorów i budujących mieszkania. Plany będzie można sprawdzić przez internet

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 10:02
Ujednolicenie tworzenia i prowadzenia zbiorów dotyczących planowania przestrzennego, umożliwiające m.in. inwestorom sprawdzenia przez internet informacji o przeznaczeniu potencjalnego terenu inwestycyjnego i jego otoczenia, wprowadzają przepisy, które zaczęły obowiązywać od soboty.
rozwiń zwiń