X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gospodarczy plan Bidena. 15 dol. za godzinę pracy, inwestycje w infrastrukturę i czystą energię

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:00
Joe Biden wraca do Białego Domu, aby przewodzić Stanom Zjednoczonym w środku kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem. I jest to sytuacja, która może wywołać poczucie déjà vu u byłego wiceprezydenta Demokratów, pisze agencja Reutera.
Joe Biden
Joe BidenFoto: EPA/Chris Kleponis / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Przypomina, że Joe Biden już raz rządził krajem objętym kryzysem. Objął urząd wiceprezydenta, kiedy w 2008 r. prezydentem został Barack Obama. Wtedy światowa gospodarka balansowała na krawędzi po kryzysie kredytów hipotecznych typu sub-prime i upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers, a amerykańska gospodarka przeżywała najgorsze spowolnienie od czasów Wielkiego Kryzysu.

Biden ma doświadczenie z wielkiego kryzysu z 2008 r.

- Wciąż wpadaliśmy w otchłań - wspomina tamte czasy Donald Kohn, który był wiceprzewodniczącym Rezerwy Federalnej podczas Wielkiej Recesji w latach 2007-2009. Gdy Obama i Biden objęli urząd w styczniu 2009 r., w Stanach Zjednoczonych bezrobocie wciąż rosło.

Nowy Jork free 1200.jpg
Koronawirus hamuje rozwój potęg gospodarczych. W USA największy spadek od 2008 roku

Biden pomógł przeforsować w 2009 r. pakiet stymulacyjny wart 800 mld dolarów

Biden, który spędził w Kongresie ponad ćwierć wieku, zanim został wiceprezydentem, pomógł wtedy przeforsować pakiet stymulacyjny o wartości 800 miliardów dolarów, który został skrytykowany przez Republikanów jako marnotrawny, a przez oponentów - jako zbyt mały.

Dzisiaj znowu amerykańska gospodarka znajduje się w kryzysie

Dzisiaj krajobraz gospodarczy jest znowu fatalny, gospodarka USA znajduje się w technicznej recesji i jest o 3,5% mniejsza niż na początku 2020 r., nawet po osiągnięciu rekordowego wzrostu w trzecim kwartale, pisze Reuters.

Miliony Amerykanów nie mają pracy, zamkniętych jest wiele działów gospodarki

Miliony Amerykanów, zwłaszcza w branży restauracyjnej, turystycznej i rozrywkowej, pozostają bez pracy, bez żadnych bezpośrednich perspektyw zawodowych. Jak pisze Reuters, w najgorszym przypadku obecny kryzys, który już objął kluczową w USA klasę średnią, może rozszerzyć się o kolejne grupy społeczne, czyli kobiety i pracowników mniejszości narodowych.

DOnald Trump PAP-1200.jpg
Amerykański spór o gospodarkę w dobie pandemii. Iwo Bender: to jest motywowane politycznie

Koronawirus wciąż zbiera swoje żniwo w większości stanów USA, a strach konsumentów i nowe blokady ograniczą perspektywy wzrostu gospodarczego.

Pomagają jednak biliony dolarów wspierających gospodarkę i pracowników

Agencja jednak przypomina, że obecny kryzys rozpoczął się od zamknięć w marcu, rząd federalny przeznaczył wtedy miliardy dolarów w postaci bodźców, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, a bezrobocie gwałtownie spadło z kwietniowego szczytu wynoszącego 14,7%, do 6,9%.

Przewiduje się, że bezrobocie w przyszłym roku zmniejszy się jeszcze bardziej, a nie wzrośnie, jak miało to miejsce w 2009 roku.

Główne zadanie Bidena: pokonanie dwóch kryzysów – zdrowotnego i gospodarczego

Agenda gospodarcza Bidena skupi się przede wszystkim na wyprowadzeniu kraju z kryzysu związanego z koronawirusem, zarówno w aspekcie zdrowotnym, jak i gospodarczym, ocenia Reuters.

Wiele będzie zależało od przyjęcia pakietu pomocy w przypadku pandemii i dystrybucji szczepionki, która może być gotowa na początku 2021 roku, ocenia agencja.

15 dolarów za godzinę, inwestycje w zieloną energię, infrastrukturę i ratowanie miejsc pracy

W przypadku gospodarki, plany Bidena obejmują zwiększenie federalnej stawki płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę, (obecnie wynosi ona 7,5 dol., choć poszczególne stany i miasta mogą ją kształtować dowolnie i np. w Nowym Jorku wynosi ona już 15 dol za godzinę), zwiększone wsparcie dla związków zawodowych i rozszerzoną ochronę dla pracowników. Obiecał również, że jego polityka dotycząca zielonej energii stworzy miliony miejsc pracy.

Jakie wsparcie dla gospodarki i pracowników

Joe Biden nie ogłosił jeszcze szczegółów wsparcia, ale na czym będzie ono polegać można się zorientować po programie, który został przedstawiony zeszłej wiosny podczas prawyborów prezydenckich Partii Demokratycznej, podczas której podjęto szeroko otwartą debatę na temat polityki gospodarczej.

Wymieniano takie propozycje jak podatki majątkowe i inne sposoby łagodzenia nierówności ekonomicznych w Stanach Zjednoczonych po agresywne propozycje zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.

Kluczowa jest szczepionka

Chociaż zwycięstwo wyborcze kandydata Demokratów, Joe Bidena, mogłoby zmienić reakcję Stanów Zjednoczonych na pandemię, musiałby także przywrócić zaufanie społeczne do rzeczy takich jak jedzenie w restauracji i przywrócić normalne życie handlowe i zawodowe w kraju - krótko mówiąc, poradzić sobie z ogromnymi niepewnościami dotyczącymi szczepionki, zachowań społecznych i rozbieżnego lokalnego podejścia do wspólnego problemu zdrowotnego – pisze Reuters.

- Niezwykle trudno wyobrazić sobie trwałe, solidne odzyskiwanie rynku bez kontroli wirusów. A więc to jest pierwszy krok - powiedział doradca ekonomiczny, Jared Bernstein, podczas niedawnej dyskusji w internecie, zapytany, jak nowa administracja sobie poradzi z szerokim wachlarzem konkurencyjnych priorytetów.

Potrzebny kolejny pakiet fiskalny wspierający firmy, pracowników i rodziny

- Część druga pomocy - powiedział - powinna się skoncentrować na kolejnym pakiecie fiskalnym, aby pomóc rodzinom i firmom przetrwać obecną recesję.

Następnie nastąpi to, co Bernstein nazwał „trwalszym programem” - inwestycje w czystą energię i poszerzenie zakresu opieki zdrowotnej.

Poprawa opieki nad dziećmi i inwestycje w infrastrukturę

Skoncentrowanie się na wirusie i recesji nie wyklucza dążenia do pewnych długoterminowych celów, powiedział Bernstein. Na przykład rozszerzenie i poprawa opieki nad dziećmi może pomóc rodzicom w powrocie na rynek pracy, a inwestycje w infrastrukturę mogą wygenerować potrzebne miejsca pracy.

Reuters, Democrats.org, jk

 

Czytaj także

Pomysły gospodarcze kandydatów w wyborach prezydenckich w USA. Jaki wpływ na Bidena mają socjaliści?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:24
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych będą szczególne z wielu powodów - zarówno przez trwającą pandemię i wywołany nią kryzys, jak i wyjątkową, być może największą w historii polaryzację społeczną. Główni kandydaci próbują przekonać do siebie wyborców, przede wszystkim wskazując na różnice między nimi. Czym więc różnią się programy gospodarcze pretendentów do urzędu głowy państwa w USA?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w USA: motoryzacja i ekologia ważnymi tematami kampanii

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 17:00
Jednym z głównych elementów programu demokratycznego kandydata na prezydenta Joe Bidena do Białego Domu jest zmiana w polityce środowiskowej USA dotycząca jednego z najważniejszych dla Amerykanów sektorów, jakim jest motoryzacja. Jak wprowadzenie nowych norm i zachęt ekologicznych wpłynęłoby na ten przemysł, zastanawia się agencja Reuters, przypominająca jednocześnie, że administracja Donalda Trumpa też ma swoje osiągnięcia w tej kwestii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reakcja na kryzys ochrony zdrowia i gospodarki". Biden wyznacza priorytety prezydentury

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 19:27
Sztab Joe Bidena i Kamali Harris, którzy według głównych amerykańskich mediów wygrali wybory prezydenckie w USA, uruchomił stronę internetową poświęconą procesowi przekazania władzy oraz priorytetom przyszłej administracji Demokraty - podała w niedzielę CNN.
rozwiń zwiń