Co wybrać IKE czy ZUS? Wkrótce każdy będzie musiał podjąć decyzję, w sprawie pieniędzy z OFE

Bezpieczne i efektywne oszczędzanie na emeryturę na nowym Indywidualnym Koncie Emerytalnym lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - taki wybór będą mieli oszczędzający w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Chodzi o 148 mld zł, oszczędności 15,5 mln osób. 

2021-03-03, 20:01

Co wybrać IKE czy ZUS? Wkrótce każdy będzie musiał podjąć decyzję, w sprawie pieniędzy z OFE
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

W ustawie zapisano wprost, że środki zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa.

W OFE pieniądze były publiczne – przesądził o tym, w orzeczeniu z 2015 r., Trybunał Konstytucyjny, utwierdzając ówczesny rząd w decyzji po przesunięciu do ZUS połowy środków zebranych przez obywateli w OFE. W IKE pieniądze będą prywatne, z ustawową gwarancją własności.

IKE atrakcyjne dla młodych

Opcją domyślną będzie przejście z OFE na IKE. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności czy dostarczania deklaracji przez oszczędzających. Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS, będą podlegały dziedziczeniu.

– Oddajemy Polakom pieniądze i gwarantujemy, że do nich należą – mówiła po przyjęciu ustawy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. – To mają być środki odkładane przez ludzi na emeryturę, a nie zasób, do którego rządzący mogą sięgać, gdy uznają, że jest taka potrzeba. IKE to korzystniejsze rozwiązanie dla oszczędzających, dlatego w ustawie wskazaliśmy je jako opcję domyślną - dodała.

REKLAMA

Według resortu, IKE jest szczególnie atrakcyjne dla młodych osób, które do emerytury mają wiele lat, bo w dłuższej perspektywie dadzą im więcej pieniędzy. IKE, a właściwie instytucje je prowadzące, będą podlegały nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, a na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez oszczędzającego pieniądze będą inwestowane w coraz bardziej bezpieczne instrumenty finansowe, tak by przyszłego emeryta nie dotknęła żadna strata.

Powiązany Artykuł

shutterstock wykres pieniądze 1200.jpg
Ustawa o OFE. Zobacz, co zakłada projekt i jakie będą skutki nowych przepisów dla naszych portfeli

Dwa miesiące na wybór

Uczestnik OFE będzie miał jednak prawo do złożenia deklaracji i przeniesienia środków na indywidualne konto w ZUS. Wówczas taka osoba będzie gromadzić oszczędności emerytalne w całości w pierwszym filarze systemu emerytalnego. Czas na złożenie deklaracji, której wzór określi rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to dwa miesiące – od 1 czerwca do 1 sierpnia 2021 r.

Automatycznie do ZUS zostaną przekazane pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągną wiek emerytalny, w przypadku których, z uwagi na tzw. suwak, czyli obecnie obowiązujące systematyczne przekazywanie pieniędzy uczestników OFE do ZUS, rozpoczynające się na 10 lat przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego. W tym przypadku większość środków z OFE została już przekazana do ZUS. Tak więc na ich rachunkach w OFE zostały już niewielkie kwoty.

Wypłaty z IKE bez podatku

Środki zgromadzone w IKE będą mogły być wypłacone przez oszczędzającego lub spadkobierców w całości bądź w częściach bez dodatkowych opłat czy podatków. Specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, powstałe z przekształcenia OFE wniosą z tytułu przekształcenia opłatę odpowiadającą wartości 15 proc. aktywów netto OFE, w dwóch transzach. To stawka równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS. Środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS.

REKLAMA

Dzięki proponowanym w ustawie zmianom IKE staną się dla Polaków powszechnym instrumentem oszczędzania na emeryturę. Łącznie z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi wzmocnią finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów, a jednocześnie zwiększą oszczędności krajowe, pomogą budować kapitał dla rozwoju i poprawiać możliwości inwestycyjne państwa.

Powiązany Artykuł

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Projekt ustawy o przekształceniu OFE. Rząd dał zielone światło

ZUS jako wybór, a nie "suwak"

Istotą zmiany jest możliwość wyboru. Każdy może zdecydować, czy pozostawić pieniądze na IKE, powstałe z przekształcenia OFE, czy przelać je do ZUS. Jednym z głównych założeń reformy jest likwidacja tak zwanego "suwaka", który teraz pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE – na 10 lat przed emeryturą zaczyna stopniowo przekazywać je do ZUS.

Domyślny wybór IKE lub deklaracja wyboru ZUS to odpowiednio przekształcenie OFE w emerytalny filar kapitałowy lub wybór wyłącznie filaru opartego o waloryzowaną emeryturę z ZUS.

Wybór ZUS oznacza rezygnację z oszczędzania na emeryturę w systemie kapitałowym. Zebrane od tej pory oszczędności emerytalne w całości gromadzone będą na koncie w ZUS. Kapitał jest tam ewidencjonowany indywidualnie dla każdego ubezpieczonego i jest waloryzowany ustalanymi przez rząd wskaźnikami.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej