X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Konsultacje programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy. Ministerstwo czeka na opinie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:16
Dwa miliardy euro to budżet programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC), następcy programu Polska Cyfrowa. Program stawia na większy dostęp do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego, rozwój usług cyfrowych, gospodarki opartej na danych, cyberbezpieczeństwa oraz zaawansowanych kompetencji cyfrowych. Do 25 maja potrwają konsultacje społeczne programu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Viewvie/Shutterstock.com

– W obecnej sytuacji wynikającej z pandemii jeszcze bardziej doceniliśmy jak ważny jest łatwy dostęp do szybkiego internetu. To dzięki niemu możliwa jest zdalna praca i edukacja, korzystanie z e-usług czy robienie zakupów bez wychodzenia z domu. Zapoczątkowane podczas pandemii procesy będziemy kontynuować. Z pomocą Funduszy Europejskich wejdziemy w kolejny etap cyfrowej transformacji kraju – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.


Posłuchaj
00:27 11042973_2.mp3 Wiceminister funduszy Waldemar Buda o konsultacjach społecznych nowego programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. (IAR)

 

Ultraszybki internet szerokopasmowy

transport drogi 1200.jpg
Polska liderem w wydatkowaniu środków UE. Wiceminister funduszy: powinniśmy być z tego dumni

– Polska Cyfrowa to największy program rozwoju sieci szerokopasmowych w Polsce. Przeznaczamy na ten cel rekordowe środki – niemal 4 mld zł. Dzięki już dofinansowanym przedsięwzięciom do 2023 r. w zasięgu szybkiego internetu znajdzie się ponad 2 mln gospodarstw domowych. Powstanie prawie 120 tys. km nowych sieci. Wspieramy przede wszystkim projekty na obszarach, na których – bez wsparcia publicznego – takie inwestycje nie miałyby szansy realizacji.

W ramach programu nie tylko budujemy sieć szerokopasmową, ale także podnosimy kompetencje cyfrowe obywateli oraz rozwijamy e-administrację – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy będzie koncentrował się przede wszystkim na zwiększeniu dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego. FERC będzie wspierał inwestycje z zakresu budowy, rozbudowy lub przebudowy infrastruktury telekomunikacyjnej. Szybki internet będzie doprowadzany nie tylko do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, ale także do urzędów, szkół, szpitali czy instytucji kultury.

Rozwój i wdrożenie nowych e-usług

Kolejnym priorytetem programu będzie zwiększenie jakości i dostępności e-usług publicznych, w tym zdrowotnych. Fundusze unijne pomogą udostępnić nowoczesne usługi cyfrowe, które pozwolą na załatwienie spraw obywateli i przedsiębiorców w formie elektronicznej. Działania FERC będą nakierowane m.in. na rozwój i wdrożenie nowych e-usług z obszaru zdrowia, finansów czy sprawiedliwości. Ważnym obszarem wsparcia będzie także cyfryzacja procesów administracyjnych, dzięki czemu poszerzy się zakres spraw możliwych do załatwienia online.

Jednym z filarów FERC będzie rozwój gospodarki opartej na danych wykorzystującej najnowsze technologie cyfrowe. W dobie transformacji cyfrowej duża waga w wykorzystaniu środków UE będzie przywiązywana do cyberbezpieczeństwa, zarówno w kontekście wymiany danych, jak i elektronicznego załatwiania spraw. FERC postawił sobie również za cel tworzenie cyfrowych rozwiązań dla problemów społeczno-gospodarczych, do czego wykorzystane zostaną współpracujące podmioty z sektorów gospodarki, nauki i biznesu.


Posłuchaj
00:29 11042973_1.mp3 Sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski, o funduszach europejskich na cyfryzację polskiej gospodarki. (IAR)

 

Ostatnim obszarem wspieranym przy wykorzystaniu środków z FERC będzie rozwój wysokich kompetencji cyfrowych, w tym z zakresu cyberbezpieczeństwa dla jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorców.

Wciąż trwa Polska Cyfrowa

1200_cyfryzacja_shutterstock.png
34 mld zł na cyfryzację. Marek Zagórski o rekordowych funduszach UE dla Polski

Dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy będzie udzielane w formie dotacji. Skorzystają z nich zarówno przedsiębiorcy, administracja publiczna, podmioty lecznicze oraz instytucje kultury i systemu szkolnictwa wyższego i nauki, a także organizacje pozarządowe.

Jednocześnie nadal trwa realizacja programu Polska Cyfrowa 2014-2020, który wspiera cyfrowy rozwój Polski. Jego wartość wynosi 9,7 mld złotych. Dzięki już dofinansowanym przedsięwzięciom do 2023 r. w zasięgu szybkiego internetu znajdzie się ponad 2 mln gospodarstw domowych. Szybki internet, powyżej 100 Mb/s, dotrze do ponad 11 tys. placówek oświatowych. Powstanie prawie 120 tys. km nowych sieci. Już dziś środki z programu pozwoliły na zakup komputerów i laptopów dla prawie 4,5 tys. szkół.

Weź udział w konsultacjach

Więcej informacji o konsultacjach dla programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, trwających do 25 maja, można znaleźć na stronie www.polskacyfrowa.gov.pl. Jest na niej dostępny również formularz do zgłaszania uwag.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej organizuje konsultacje społeczne wszystkich programów, które będą realizowane w nowej perspektywie budżetowej. Więcej informacji na stronie funduszeuropejskie.gov.pl.

PolskieRadio24.pl, IAR, DoS

Czytaj także

Unijne fundusze na cyfryzację. Marek Zagórski: chcemy z tych środków wspierać budowę sieci 5G

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:36
Szacunkowa wartość wszystkich unijnych środków jakie Polska otrzyma do wykorzystania w obszarze cyfryzacji to mniej więcej 34 miliardy złotych, przekazał sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski na posiedzeniu sejmowej komisji cyfryzacji. Chodzi o fundusze zawarte w programach unijnych w nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy złożyli już 5 milionów wniosków o cyfrowe dowody osobiste. Wkrótce pojawią się e-doręczenia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 11:30
- Wizja e-państwa cały czas się zmienia i jest aktualizowana, m.in. w wyniku takich zdarzeń jak pandemia - powiedział sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski na czwartkowej konferencji "Państwo 2.0". Podkreślił, że trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami e-administracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Polska wykorzysta unijne pieniądze? Resort funduszy ujawnia szczegóły planu odbudowy gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:00
Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jak zainwestujemy te środki i z czego to wynika? Mówił o tym dziś wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas wysłuchania dla Umowy Partnerstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska liderem w refundacji unijnych środków. MFiPR podało najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 11:04
Polska osiągnęła najwyższą w historii członkostwa w Unii Europejskiej pozycję w refundacji środków - podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
rozwiń zwiń