X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Dynamika może być nawet dwucyfrowa". Ekspert o wzroście wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 14:55
- Dane o wynagrodzeniach w gospodarce narodowej w I kw. 2021 r. potwierdzają dobrą sytuację na rynku pracy - ocenił Kamil Łuczkowski, ekonomista Banku Pekao. Jego zdaniem, w II kwartale dynamika płac może być dwucyfrowa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Hand Robot

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w pierwszym kwartale 2021 r. wyniosło 5.681,56 zł – poinformował GUS. To oznacza, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w I kwartale 2021 było o 4,1 proc. wyższe niż w IV kwartale 2020 roku, kiedy wyniosło 5.457,98 zł i o 6,6 proc. w stosunku do I kwartału ubiegłego roku.

- To są szersze dane niż te, które co miesiąc GUS publikuje na temat sektora przedsiębiorstw, ale one także potwierdzają dobrą sytuacje na rynku pracy mimo pandemii. Bierze się to stąd, że pandemia przez pracodawców została potraktowana bardziej jak katastrofa naturalna, a nie długotrwała recesja związana z cyklem koniunkturalnym, więc starali się utrzymać zatrudnienie i płace na solidnym poziomie w oczekiwaniu na szybki powrót do normalnej aktywności. Poza tym pomogły rządowe tarcze - powiedział Kamil Łuczkowski, ekonomista z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao.

zarobki free 1200.jpg
Eksperci: płace w 2021 r. będą minimalnie rosły, choć firmy muszą walczyć podwyżkami o wykwalifikowanych pracowników

Zwrocił poanadto uwagę na fakt, że z jednej strony niższy niż w ubiegłym roku wzrost płacy minimalnej obniżył tempo wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej w 1 kwartale 2021 r., z drugiej strony, przed rokiem w marcu wybuchła epidemia, co szybko przełożyło się na spadek płac. To zaś obniża bazę odniesienia dla 2021 roku. Ten efekt statystyczny będzie wpływał na tempo wzrostu płac także w kolejnych kwartałach.

- Wchodzimy w okres niskiej bazy odniesienia, bo II kwartał 2020 roku pod względem płac był najgorszy. W rezultacie w II kwartale 2021 roku dynamika wzrostu płac w gospodarce narodowej może być nawet dwucyfrowa, nieznacznie powyżej 10 proc.

- W kolejnych kwartałach na dynamikę płac będzie wpływać w mniejszym stopniu efekt statystyczny, a w większym – wyraźne odbicie gospodarcze, wynikające z spadku niepewności związanej z pandemią i z realizacją odroczonego popytu. To pozytywnie wpłynie na rynek pracy – powiedział Kamil Łuczkowski.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

GUS podał wysokość zarobków i spadek zatrudnienia w grudniu 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 11:00
Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach, w których pracuje powyżej 9 osób w grudniu wzrosło o 6,6 proc. licząc rok do roku. Natomiast o 1 procent spadło zatrudnienie - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: płace w 2021 r. będą minimalnie rosły, choć firmy muszą walczyć podwyżkami o wykwalifikowanych pracowników

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 10:00
Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to wyraźnie widać już, że przestają one rosnąć. Ale o najlepszych pracowników, o najbardziej dopasowanych do potrzeb kompetencjach, pracodawcy nadal będą musieli walczyć wyższymi płacami - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy więcej płacą, a konsumenci chcą więcej wydawać. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 11:00
Zatrudnienie w lutym 2021 roku spadło o - 1,7 proc. Eksperci rynku pracy oczekiwali spadku na poziomie - 1,9 proc., bo w styczniu wynosiło - 2,0 proc. Wynagrodzenia były większe o + 4,5 procent licząc rok do roku, choć analitycy spodziewali się wzrostu o + 4, 9 procent. W styczniu pensje pracowników wzrosły o + 4,8 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: inflacja do końca roku będzie rosnąć i pracownicy mogą zażądać podwyżek

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 11:11
Na wzrost inflacji wpływa wiele czynników, w tym chęć odrabiania strat przez przedsiębiorców. Rosnące już na świecie ceny żywności przyczynią się do dalszego jej wzrostu w końcu roku. Może to wywołać silną presję płacową - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
rozwiń zwiń