Rozwój cyfryzacji wymaga stabilnych przepisów. ZPP o białych plamach internetowych w Polsce
Rozwój cyfryzacji, który przełoży się na szybszy wzrost gospodarczy, wymaga stabilności przepisów i przewidywalności procesu legislacyjnego - ocenia Związek Pracodawców i Przedsiębiorców. Wskazuje, że w KPO przewidziano duże środki na cyfryzację, ale pieniądze to za mało.
2021-06-01, 15:25
Według organizacji, na tle innych państw europejskich Polska cechuje się bardzo dobrze rozwiniętą siecią mobilnego dostępu do internetu, jednak w zakresie dostępności stacjonarnej – mimo zauważalnego wysiłku poczynionego w ciągu ostatnich lat, zarówno finansowego, jak i regulacyjnego – wciąż występuje problem tzw. białych plam.
Internet oznacza szybszy rozwój
Eksperci ZPP podkreślają, że brak dostępu do szybkiego internetu w dobie postpandemicznej oznaczać będzie nie tylko wolniejszy rozwój gospodarczy regionu i brak uczestnictwa w procesach takich jak czwarta rewolucja przemysłowa, lecz również radykalne ograniczenie możliwości korzystania z podstawowych usług publicznych, dóbr kultury, czy możliwości interakcji zewnętrznych.
- Już przed pandemią wiedzieliśmy, że z punktu widzenia dalszego rozwoju gospodarczego zapewnienie powszechnego dostępu do szybkiego internetu powinno być jednym z naszych priorytetów - zauważył prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.
REKLAMA
Dodał, że w czasie pandemii okazało się, że dostęp do internetu może być również warunkiem koniecznym, by móc korzystać z edukacji, świadczyć pracę, czy utrzymywać relacje społeczne.
Powiązany Artykuł
Polski Ład zlikwiduje internetowe białe plamy. "Cyber 2025" ma poprawić dostęp do usług cyfrowych
Usunąć "białe plamy" internetowe
- W tym kontekście, internet staje się jednym z podstawowych zasobów potrzebnych do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym. Tym pilniejsze są zatem wyzwania związane choćby z usunięciem "białych plam" na mapie pokrycia Polski dostępem do internetu - wskazał.
Według ZPP, w ciągu ostatnich lat rozwój infrastruktury internetowej był w Polsce znaczący, jednak najbliższy czas w związku m.in. ze znaczącymi środkami, które Polska wyda w ramach realizacji Krajowego Planu Odbudowy, może sprzyjać wyeliminowaniu słabości infrastrukturalnych oddzielających nas od liderów zestawień dostępności szybkiego internetu.
W ocenie Związku, same pieniądze nie wystarczą.
REKLAMA
- Budowanie infrastruktury dostępu do internetu to poważna inwestycja, a zatem żeby kluczowi gracze na rynku byli skłonni podjąć wysiłek w celu jej realizacji, należy zapewnić im dogodne warunki regulacyjne - wskazali.
- Rozumiemy przez to m.in. pewną stabilność przepisów, ale także przewidywalność procesu legislacyjnego - wskazał członek zarządu i dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP Jakub Bińkowski.
Niestabilne prawo
Jak wyjaśnił, ważne jest na przykład to, by projekty aktów prawnych nie były po zakończeniu oficjalnych konsultacji społecznych uzupełniane o fragmenty nieprzedyskutowane z zainteresowanymi uczestnikami rynku i ekspertami.
- Przykładem takich zaskakujących dla uczestników konsultacji społecznych zmian było dopisanie do procedowanego projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa fragmentów ustanawiających sieć komunikacji strategicznej i jej operatora - podał.
REKLAMA
Eksperci ZPP wskazują, że tak głęboko ingerujące w rynek i jego strukturę propozycje zmian powinny być przedmiotem szerokich konsultacji, a partnerzy społeczni powinni mieć możliwość formalnego odniesienia się do omawianego pomysłu.
- Mając to na względzie, autorzy raportu wskazują na możliwość wyodrębnienia przepisów dotyczących operatora sieci komunikacji strategicznej do osobnego projektu ustawy, który byłby poddany standardowym konsultacjom społecznym - czytamy.
PR24, akg
REKLAMA