Będzie lepsza ochrona klientów przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców. Rząd przyjął nowe regulacje

Rada Ministrów przyjęła kilka dokumentów. Jeden z nich to projekt ustawy, który przewiduje, że w grupie uczelni zawodowych (publicznych i niepublicznych) pojawi się nowa kategoria – "akademie praktyczne". Przyjęto też projekt ustawy zmieniający ustawę o funduszach inwestycyjnych oraz projekt dotyczący lepszej ochrony klientów przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców.

2021-06-22, 16:01

Będzie lepsza ochrona klientów przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców. Rząd przyjął nowe regulacje
KPRM. Foto: Forum/Mateusz Wlodarczyk

"Możliwość wyróżnienia uczelni zawodowych przez wprowadzenie do ich nazw wyrazów "akademia praktyczna" wzmocni ich pozycję na rynku edukacyjnym i przyczyni się do pozytywnego odbioru w otoczeniu społeczno-gospodarczym" - czytamy w uzasadnieniu projektowanych zmian.

Dodatkowo, uczelnie te będą miały także możliwość usamodzielnienia się w prowadzeniu studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła też projekt ustawy zmieniający ustawę o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Jednolite wymagania dotyczące informacji reklamowych

- Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów UE, jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne oraz zarządzanie alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Dotyczy to np. likwidacji barier we wprowadzaniu funduszy inwestycyjnych do obrotu w UE oraz ustanowienia jasnych zasad dotyczących wycofania się przez fundusz inwestycyjny z działalności prowadzonej w innym państwie UE - czytamy w komunikacie KRPM po Radzie Ministrów.

REKLAMA

Jak wskazano w informacji, nowe rozwiązana mają także na celu ułatwienie prowadzenia działalności transgranicznej przez przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania, takie jak fundusze inwestycyjne oraz alternatywne fundusze inwestycyjne.

Wśród najważniejszych rozwiązań, które mają zostać wprowadzone, w komunikacie wskazano jednolite wymagania dotyczące informacji reklamowych, kierowanych do inwestorów AFI (alternatywne fundusze inwestycyjne) i UCITS (przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe).

Lepsza ochrona inwestorów

Nowe przepisy mają zapewnić większą ochronę inwestorów oraz ułatwiony dostęp do informacji na temat przepisów krajowych, mających zastosowanie do informacji reklamowych. W tym celu na właściwe organy nałożono obowiązek udostępniania treści tych przepisów na stronach internetowych tych organów wraz z nieoficjalnymi streszczeniami.

W projekcie zapisano ustanowienie centralnej bazę danych, która będzie dostępna poprzez stronę internetową. Dotyczy ona transgranicznego wprowadzania do obrotu przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania oraz wprowadzenia procedury weryfikacji ex ante informacji reklamowych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

REKLAMA

W nowych przepisach znalazła się też zmiana ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która dostosowują ją do unijnych przepisów o finansowaniu społecznościowym (crowdfundingu). 

Skuteczniejsza ochrona przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców

Rząd przyjął również nowelizację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe rozwiązania skuteczniej ochronią obywateli przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców nakłaniających klientów, często osoby starsze, do zawierania niekorzystnych transakcji, wykorzystując ich ciężką sytuację lub nieznajomość skutków umowy.

Projekt dotyczy np. nakłaniania osób starszych, przy zastosowaniu technik marketingowych, do nabywania rzeczy codziennego użytku po bardzo wysokich cenach. Chodzi o oszukańczy proceder sprzedawania, "cudownych" garnków, rzekomo uzdrawiających preparatów, czy materacy.

Nowe regulacje obejmują także m.in. pożyczki-chwilówki udzielane przez parabanki oraz umowy pożyczki, gdy zabezpieczeniem niskiej kwoty, jaką otrzymuje klient, jest przeniesienie własności nieruchomości o wielokrotnie wyższej wartości.

REKLAMA

Unieważnienie umowy Na podstawie nowych przepisów poszkodowany będzie mógł żądać od osoby albo przedsiębiorstwa, z którym zawarł rażąco niekorzystną dla siebie umowę, unieważnienia całej umowy, a nie – jak dotąd – zwrotu tylko części pieniędzy.

Dłuższy czas na zgłoszenie oszustwa

W projekcie znacznie wydłużony został też czas, kiedy osoba oszukana będzie mogła zgłosić oszustwo. Termin przedawnienia, czyli okres dochodzenia swoich praw przez poszkodowanych, będzie upływał po sześciu latach od zawarcia umowy. Obecnie ludzie często dopiero po kilku miesiącach albo nawet latach zdają sobie sprawę, że zawarli niekorzystną umowę.

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają dochodzić swoich praw tylko przez dwa lata od momentu zawarcia umowy.

PR24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej