E-usługi przydatne podczas wakacji. Zobacz, z których warto skorzystać
Możliwość sprawdzenia w internecie ważności badań technicznych autokaru, którym się podróżuje, czy aplikacja mObywatel - cyfrowy portfel z najważniejszymi dokumentami, w tym unijnym certyfikatem COVID to e-usługi, które przydadzą się w wakacje - przypomina Cyfryzacja KPRM.
2021-06-25, 17:00
Nie trzeba tracić wakacyjnego czasu na formalności – wszystko można załatwić przez internet - informuje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.
Wybierając się na wakacyjny wyjazd autokarem lub busem warto sprawdzić, czy pojazd jest bezpieczny. Wystarczy wpisać jego numer rejestracyjny na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl. Po kliknięciu "Sprawdź pojazd" można dowiedzieć się m.in., czy ma on ważne obowiązkowe badanie techniczne, ubezpieczenie OC, a także, czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony. Wyświetlą się też informacje o tym, w ile miejsc jest wyposażony i jaki stan licznika odnotowano podczas badań technicznych - te dane gromadzone są od 2014 r.
Cyfryzacja KPRM przypomina, że przed wyruszeniem w podróż kierowcy mogą sprawdzić stan swoich punktów karnych: na portalu GOV.pl korzystając z e-usługi "Sprawdź swoje punkty karne" albo w aplikacji mObywatel. W obu przypadkach niezbędny będzie profil zaufany (PZ), dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość.
Powiązany Artykuł
Aplikacja mObywatel coraz popularniejsza. Zobacz, co można dzięki niej załatwić nie wychodząc z domu
Jak wskazano w komunikacie, aplikacja mObywatel może być bardzo przydatna podczas wyjazdu. "mObywatel to cyfrowy portfel, w którym znajdziecie swoje najważniejsze dokumenty, m.in. dane z dowodu osobistego, mPrawa Jazdy, mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu). A od niedawna także – bilety kolejowe i Unijny Certyfikat COVID, który ułatwia podróżowanie po krajach Unii Europejskiej" - zaznaczono. Z aplikacji, która jest bezpłatna, korzysta ponad 3,4 miliona Polaków.
REKLAMA
W przypadku zakupu nowego auta lub motocykla Cyfryzacja KPRM poleca skorzystanie z bezpłatnej e-usługi „Historia Pojazdu” https://www.historiapojazdu.gov.pl/.
Dzięki niej można sprawdzić, czy pojazd, który chcemy kupić, nie był kradziony, złomowany albo czy nie ma "przekręconego" licznika. Informacje można wyszukać po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji – te dane można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu.
W bazie dostępne są pojazdy zarejestrowane w Polsce, ale również za granicą. W przypadku tych drugich, do skorzystania z e-usługi niezbędne jest zalogowanie się profilem zaufanym.
Cyfryzacja KPRM razem z Państwowym Instytutem Badawczym NASK prowadzą projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych".
REKLAMA
Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
PR24, akg
REKLAMA