Energetyka bardziej cyfrowa i prosumencka. Nowe przepisy
W sobotę w życie wchodzi większość przepisów nowelizacji Prawa energetycznego, tzw. ustawy licznikowej. Nowe przepisy mają rozpocząć stopniową digitalizację energetyki, zaktywizują też konsumentów na rynku energii - podkreśla Urząd Regulacji Energetyki.
2021-07-03, 10:50
W ocenie regulatora nowelizacja jest krokiem milowym w poprawie transparentności funkcjonowania rynku, co z kolei powinno przyczynić się do poprawy jego konkurencyjności. Gwarantuje również sprawniejszą kontrolę i nadzór nad rynkiem energii z korzyścią dla wszystkich jego uczestników.
Zmiany przyspieszą rozwój energetyki rozproszonej
- Nowelizacja ustawy daje szansę na kolejny impuls sprzyjający rozwojowi przedsiębiorczości. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju energetyki rozproszonej i zapewnienia stabilności pracy systemu – podkreśla Prezes URE Rafał Gawin.
Powiązany Artykuł
"Nowe otwarcie rynku na konsumenta". Kurtyka o zmianach w prawie energetycznym
Do najważniejszych zmian wprowadzanych nowelą należy instalacja inteligentnego opomiarowania i liczników zdalnego odczytu oraz budowa centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE).
- Digitalizacja sektora stworzy warunki zarówno dla wytwórców, jak i odbiorców do aktywnego zaangażowania w rynek w nowej roli fleksumentów, czyli podmiotów, które nie tylko produkują energię na własne potrzeby, ale też dają systemowi energetycznemu dodatkową wartość - wskazuje Rafał Gawin.
- W mojej ocenie to bardzo ważna zmiana, bez której transformacja sektora byłaby trudna do przeprowadzenia - dodaje Prezes URE.
Inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem wprowadza korzystne zmiany dla odbiorców prądu
Nowe przepisy zakładają, że w ciągu najbliższych siedmiu lat u co najmniej 80 proc. odbiorców w Polsce zainstalowane zostaną inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem zużycia energii.
Powiązany Artykuł
Opłaty za energię elektryczną: będzie centralny system informacji oparty o inteligentne liczniki
Jak zauważa Gawin, uczestnicy rynku zyskają szeroki dostęp do danych. Pozwoli to m.in. na szybszą i łatwiejszą zmianę sprzedawcy prądu, co z kolei przełoży się na możliwość świadomego zarządzania zużyciem energii przez odbiorców końcowych.
REKLAMA
Inteligentny licznik to monitorowanie jakości dostarczanej energii
- Inteligentne opomiarowanie umożliwi także wprowadzanie nowych rozwiązań regulacyjnych, jak np. taryfy dynamiczne. Ułatwi również monitorowanie jakości energii elektrycznej w sieci elektroenergetycznej - dla odbiorców będzie to ważne chociażby ze względu na skuteczne dochodzenie bonifikat za przerwy i niewłaściwą jakość dostarczanej energii - zaznacza Prezes URE.
Powiązany Artykuł
Masowa wymiana liczników energii. Jakie korzyści daje inteligentne urządzenie pomiarowe?
Dane i informacje pozyskane z liczników będą gromadzone w Centralnym Systemie Informacji Rynku Energii (CSIRE). Za ich przetwarzanie i zarządzanie systemem odpowiedzialny będzie Operator Informacji Rynku Energii (OIRE): funkcję tę będzie pełnić operator systemu przesyłowego, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Natomiast rolą Prezesa URE będzie zatwierdzenie zasad współpracy OIRE z użytkownikami systemu.
Ważne rozwiązania dotyczące tzw. magazynów energii
Nowe przepisy wprowadzają i jednocześnie ujednolicają pojawiającą się w różnych ustawach definicję magazynu energii, określają zasady przyłączenia magazynu do sieci i wprowadzają korzystne rozwiązania dotyczące rozliczania magazynowania energii. Wprowadzają także wymóg uzyskania koncesji dla magazynów o mocy powyżej 10 MW.
Ustawa wprowadza podstawę do rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci trakcyjnej w czasie hamowania pociągów czy tramwajów, tzw. rekuperacji.
Koniec z oszustwami podczas sprzedaży bezpośredniej
Nowelizacja wprowadza też zakaz zawierania umów sprzedaży energii i gazu z odbiorcami w gospodarstwach domowych poza lokalem przedsiębiorstwa.
To rozwiązanie było postulowane miedzy innymi przez Prezesa URE, w związku licznymi przypadkami oszustw i wprowadzania w błąd odbiorców podczas sprzedaży bezpośredniej w tzw. formule door-to-door.
PAP, jk
REKLAMA