Uszczelnienie zakazu handlu w niedziele. Sejmowe komisje poparły obostrzenia
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła poprawki do nowelizacji ustawy, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele.
2021-09-16, 18:15
Chodzi o nowelę ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Posłowie przyjęli m.in. poprawkę wydłużającą vacatio legis z 14 dni do 3 miesięcy.
Przyjęto też poprawkę doprecyzowującą, kto może pracować w niedziele w sklepie, w którym handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną. Zgodnie z poprawką przedsiębiorca będzie mógł korzystać z nieodpłatnej pomocy nie tylko małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, ale i rodzeństwa, wnuków i dziadków.
Uznania posłów nie znalazła natomiast poprawka zaproponowana przez posłów KO, która całkowicie znosiła zakaz handlu w niedziele.
Powiązany Artykuł
Zakaz handlu w niedziele. Sejmowa komisja za bardziej restrykcyjnymi zapisami
Sejm zajął się projektem uszczelniającym zakaz handlu w niedziele, tak by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem w niedziele będą mogły funkcjonować tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie przez siedem niedziel w roku.
Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.
REKLAMA
PR24, akg
REKLAMA