X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kongres Polska Wielki Projekt. Debata o sztuce zarządzania publicznego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 19:56
W zarządzaniu dużą organizacją, zwłaszcza publiczną, kluczowym elementem jest kultura organizacyjna oparta o profesjonalizm, współpracę i poczucie odpowiedzialności - mówił Paweł Borys, prezes PFR, podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Matej Kastelic/Shutterstock

W dyskusji o sztuce zarządzania publicznego, szef PFR wskazał, że trzeba mieć świadomość, że państwo to nie korporacja, choć oczywiście w pewnych sferach jak np. organizacja, państwo może się uczyć od biznesu jak skutecznie osiągać cele.

Polska wielki projekt-1200.jpg
Kongres Polska Wielki Projekt. Debata o przemianach w kraju i Europie

Jak podkreślił Borys, sprawne państwo skutecznie realizuje usługi publiczne, osiąga ważne cele w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia , edukacji czy gospodarki. - I żeby można było to zrobić to podobnie jak firma, państwo musi zaplanować, często na wiele lat do przodu, polityki publiczne, i strategię ich sprawnej realizacji - wyjaśnił.

Dodał, że w przyśpieszającym świecie, pojawia się forma pośrednia, czyli odchodzenie od planowania na 5 - 10 lat z raportowaniem, na rzecz działań elastycznych, zwinnych do wprowadzania zadań na bieżąco, wprowadzając zmiany w organizacji bez planowania.

Wskazał, że z jego doświadczenia w zarządzaniu dużą organizacją, zwłaszcza publiczną, ważna jest sprawność organizacyjna, której kluczowym elementem jest kultura organizacyjna oparta o profesjonalizm, o współpracę i poczucie odpowiedzialności. Dodał, że buduje się to poprzez właściwą rekrutacje ludzi, szkolenia i rozwój kompetencji.

- W skali państwa oczywiście trudniej to zrobić, jak ma się małą organizację, znacznie łatwiej wprowadzić kulturę organizacji, przy czym nie da się jej zadekretować - zaznaczył.Kongres Polska Wielki Projekt wrzesień 1200.jpg

''Polski model kapitalizmu to rozsypane puzzle''. Trwa druga część Kongresu Polska Wielki Projekt

Jak podkreślił, ważnym elementem sprawnej organizacji jest przywództwo, ale metody zarządzania oparte o dużą hierarchię przegrywają we współczesnym świecie. Zdaniem szefa PFR, kluczowe jest żeby osoby na jak najniższym poziomie identyfikowały się z celami organizacji, oraz miały łączność z przedstawicielami innych szczebli.

Dodał, że element hierarchiczności w administracji jest naturalny, ale tam, gdzie jak największa liczb osób jest zaangażowana, łatwiej osiągać cele. Zwrócił przy tym uwagę, że organizacja nie jest do końca demokracją.

Jak zaznaczył, w zarządzaniu, zwłaszcza organizacjami publicznymi ważne jest, żeby ludzie nie bali się podejmować decyzji w obawie przed kontrolą czy odpowiedzialnością. Mówił też o akceptacji porażki. - W administracji jest to szczególne widocznie, tam ludzie nie ryzykują, bo boją się porażki, a bez zaakceptowania tego nie wykreujemy lidera - powiedział.

Według Borysa, nie można pominąć kwestii umiejętnością zarządzania informacją w administracji, oraz jej zdolności do zarządzania różnymi danymi, tak potrzebnymi do skutecznego planowania. - W tej kwestii nie tylko Polska ma wiele do nadrobienia, bo to kluczowe do budowania sprawnego państwa - ocenił.

PR24, akg 

Czytaj także

''Polski model kapitalizmu to rozsypane puzzle''. Trwa druga część Kongresu Polska Wielki Projekt

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 06:00
- Polski model kapitalizmu to mieszanka, ale z tych rozsypanych puzzli da się coś ułożyć - mówił w rozmowie z Fundacją Polska Wielki Projekt dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy etap, czy zmierzch gospodarki rynkowej? Europejski Zielony Ład

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 05:59
- Nowy Europejski Bauhaus służy temu, aby Zielony Ład przestał być czymś czysto technokratycznym, a także żeby nie był odbierany jako coś narzuconego, tylko żeby ludzie zaczęli się z tym identyfikować - mówił Hubert Trammer, panelista Kongresu Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszył Kongres Polska Wielki Projekt. Zobacz piątkowe debaty i panele

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 10:50
W piątek w Arkadach Kubickiego w Warszawie rozpoczął się kongres Polska Wielki Projekt. To trzy dni spotkań wypełnionych debatami nad tematami istotnymi dla naszego kraju w najbliższych dekadach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego: nie należy bagatelizować inflacji

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 16:35
- Nie należy bagatelizować inflacji, bo to jest takie zwierzę, które lubi zerwać się ze smyczy zarządzającym polityką monetarną, fiskalną i w pewnym momencie rosnąć zbyt wysoko, sprawiając, że wysokość naszych wynagrodzeń jest już znacznie niższa i przede wszystkim zaczynają rosnąć ceny podstawowych produktów i usług -  mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
rozwiń zwiń