X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Bez pozwolenia i zbędnych formalności". Parlament zakończył prace nad ustawą o domach do 70 m2

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 20:57
Budowa przeznaczonych na własne potrzeby jednorodzinnych domów mieszkalnych o powierzchni do 70 mkw. będzie zdecydowanie łatwiejsza. Parlament zakończył prace nad odpowiednimi przepisami.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Jak podkreślił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, jeden z priorytetowych projektów Polskiego Ładu staje się faktem.

- Dajemy obywatelom wybór. Zamiast wyjeżdżać do dużego miasta i kupować mieszkanie, ten kto chce, będzie mógł wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości - oświadczył wiceminister. Nowa ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta - przypomniało ministerstwo.

Jak zaznaczył Uściński, cały projekt "Dom bez formalności" stanowi odpowiedź na oczekiwania Polaków, którzy "chcą sprawniej i szybciej zbudować swój dom zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, zachowując przy tym wszelkie standardy bezpieczeństwa".

domy osiedle ogrodzenie płot 1200.jpg
Nowela prawa budowlanego przyjęta. Domy do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia

Jak przypomniało ministerstwo, zgodnie z nowymi regulacjami, obiekty mieszkalne mają być niewielkie, o prostej konstrukcji, co ma to ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Dopuszczalna powierzchnia zabudowy domów to 70 m2.

Budynki mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane; budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Resort przypomniał, że ustawa wprowadza też uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m2, polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. To oznacza, że do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi zgłoszenia.

Inwestor będzie zobowiązany złożyć oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie całą budową.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana będzie w ciągu 21 dni. Według MRiT ustawa nie spowoduje chaosu przestrzennego, nie zmienia bowiem dotychczasowych regulacji w zakresie planu zagospodarowania przestrzennego.

W ustawie rozszerzono możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia - zamiast 35 m2, jak dotychczas będą mogły mieć do 70 m2. Rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 m kw. nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.

PR24, akg

Czytaj także

Nowelizacja prawa budowlanego. Nowe przepisy mają pozwolić na skrócenie procedur

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 11:44
Projekt nowelizacji prawa budowlanego, wchodzący w skład Polskiego Ładu, zakłada m.in. możliwość budowania domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia. Zdaniem adwokata Marka Karczmarzyka, eksperta Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, nowelizacja znacznie przyspieszy proces budowy domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład a zakup mieszkania. Ekspert: istotne ułatwienie, obniżenie kosztów budowy dla wielu osób

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 09:11
- W Polsce mamy ciągle duże braki mieszkań, zwłaszcza w większych miastach. Polska struktura mieszkalnictwa jest taka, że większość mieszka w domach jednorodzinnych. Dlatego propozycja budowy domu do 70 m2 stanowi istotne ułatwienie i obniżenie kosztów budowy dla wielu osób, które mieszkają poza dużymi aglomeracjami miejskimi - ocenia dr Krzysztof Kandefer z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowela prawa budowlanego przyjęta. Domy do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 21:27
Sejm przyjął projekt zmian w prawie budowlanym. Uchwalona nowelizacja pozwoli na stawianie domów bez pozwolenia do 70 metrów kwadratowych w podstawie. Ułatwienia w tej kwestii zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając główne założenia programu Polski Ład.
rozwiń zwiń