more_horiz
Gospodarka

Antyinflacyjny dodatek osłonowy. Informacja na jego temat zostanie dołączona do rachunków

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 07:20
Informacja o dodatkach osłonowych dla gospodarstw domowych będzie załączana przez sprzedawcę energii elektrycznej lub gazu do faktur, dostarczanych odbiorcom. Tak przewiduje podpisane 3 stycznia 2022 roku rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska do ustawy o dodatkach osłonowych.
Informacja o dodatku osłonowym będzie dołączona do rachunku za energię i gaz.
Informacja o dodatku osłonowym będzie dołączona do rachunku za energię i gaz.Foto: Pixabay.com

Załącznik będzie informował, kto może ubiegać się o dodatek i na jakich zasadach go otrzyma. Informacja o tym będzie przekazywana w formie odrębnego załącznika do każdej faktury za paliwa gazowe i energię elektryczną. Dodatek jest częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Informacja dołączana do rachunków za energię będzie mówiła o progach dochodowych, które umożliwiają ubieganie się przez odbiorcę paliw gazowych lub energii elektrycznej w gospodarstwie domowym o wypłatę dodatku osłonowego.

Informacja będzie przejrzysta i napisana w przystępny sposób, co jest szczególnie ważne dla osób, u których stwierdzono całkowitą lub częściową niezdolność do pracy, albo legitymujących się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - w rozumieniu odpowiednich ustaw.

Dodatek osłonowy ma chronić mniej zamożne gospodarstwa przed podwyżkami cen prądu i gazu

Ustawa o dodatku osłonowym ma na celu ochronę mniej zamożnych gospodarstw domowych przed skutkami wzrostu cen energii elektrycznej i gazu.

Na dodatek osłonowy mogą liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.

Wysokość dodatku uzależniona od liczby osób i paliwa  do ogrzewania

Świadczenie ma wynosić 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 600 zł dla gospodarstwa, które liczą od dwóch do trzech osób, 850 zł dla gospodarstwa składającego się z czterech-pięciu osób, a 1150 zł dla gospodarstwa, w którym jest co najmniej sześć osób.

Na wyższy dodatek mogą liczyć gospodarstwa domowe wykorzystujące do ogrzewania węgiel.

W tym przypadku dodatek osłonowy wyniesie 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z dwóch-trzech osób, 1062,50 zł dla gospodarstwa składającego się z czterech-pięciu osób i 1437,50 zł dla gospodarstwa składającego się z co najmniej sześciu osób.


PAP, jk


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem