more_horiz
Gospodarka

"Ponad 90 proc. emerytów i rencistów skorzysta na Polskim Ładzie". Prezes ZUS zapewnia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 14:31
W przesłanym Informacyjnej Agencji Radiowej komunikacie czytamy, że "zmiany podatkowe, które wchodzą w życie w 2022 r., wpłyną na wysokość świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych". "Ponad 90 proc. emerytów i rencistów od stycznia będzie na rękę otrzymywać wyższe świadczenia" - napisał ZUS.
Prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Prezes ZUS Gertruda Uścińska.Foto: twitter/ZUS

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS powiedziała, że wypłata świadczeń emerytalno-rentowych objęta jest już nowymi przepisami wynikającymi z Polskiego Ładu. Na zmianach skorzystają emeryci i renciści pobierający do 4920 zł.

Przykładowo świadczenie 1250 złotych 88 groszy - miesięcznie wzrost o 71 złotych; świadczenie 2 i pół tysiąca - wzrost miesięczny o 187 złotych, a świadczenie 4 tysiące złotych, to wzrost o 71 złotych - powiedziała prezes ZUS.

Profesor Gertruda Uścińska dodała, że świadczenia w granicach 4920 złotych - 12800 złotych będą wypłacane według dotychczasowych zasad.

Jak wyjaśniła, oznacza to, że obciążenie tych świadczeń podatkiem i składkami nie zmieni się dla tych świadczeniobiorców.

- To oznacza, że około 95 procent łącznie świadczeniobiorców w systemie emerytalno-rentowym zyska na tych rozwiązaniach Polskiego Ładu - powiedziała prezes ZUS.

Przepisy podatkowego Polskiego Ładu weszły w życie 1 stycznia tego roku. Zakłada on między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tysięcy złotych i podniesienie progu podatkowego z 85 do 120 tysięcy złotych.

Pr24/IAR/JK