more_horiz
Gospodarka

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Skorzystaj z akcji edukacyjnej "Liczy się energia"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 16:47
Polski Komitet Energii Elektrycznej rozpoczął kampanię edukacyjną "Liczy się energia". Przez najbliższe miesiące będzie ona wyjaśniać przyczyny wzrostu cen energii, pokazywać wpływające na nie mechanizmy oraz sposoby na racjonalne gospodarowanie zużyciem prądu.
Zwiększenie świadomości odbiorców energii i zmiany nawyków pozwalają zmniejszyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym nawet o 20 proc. - oceniają eksperci.
Zwiększenie świadomości odbiorców energii i zmiany nawyków pozwalają zmniejszyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym nawet o 20 proc. - oceniają eksperci.Foto: Shutterstock/ Stanislav Salamanov

Celem kampanii jest edukacja w zakresie rynku energii oraz sposobów łagodzenia wpływu rosnących cen prądu na domowe budżety Polaków.

Rosną koszty wytwarzania

W grudniu prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na energię elektryczną na 2022 rok dla gospodarstw domowych wprowadzające podwyżki o ok. 24%.

Rosnące koszty wytwarzania energii szybko skłoniły wiele państw do wdrożenia mechanizmów łagodzących wzrost wysokości rachunków. Polski rząd, w ramach działań osłonowych dla odbiorców energii, zdecydował o tymczasowej rezygnacji z pobierania akcyzy i obniżeniu podatku VAT do 5%.

Tarcza antyinflacyjna

Dzięki tzw. tarczy antyinflacyjnej w pierwszych miesiącach 2022 roku zmiany cen będą mniej widoczne na rachunkach za prąd - przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci miesięcznie tylko o ok. 6 złotych więcej niż w ubiegłym roku.

Czytaj także:

Jak wskazują eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, zatwierdzone przez URE podwyżki taryf w Polsce były nieuniknione, podobnie jak w innych krajach. W konsekwencji gwałtownych zmian rynkowych szczególnego znaczenia nabiera konieczność zmiany nawyków konsumentów energii i zwrot ku bardziej racjonalnemu gospodarowaniu zużywanym prądem.

. 

Praktyczne sposoby na obniżenie rachunków

Zdaniem ekspertów zwiększenie świadomości odbiorców energii i zmiany nawyków pozwalają zmniejszyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym nawet o 20% bez znaczącego wpływu na komfort życia. Celem kampanii "Liczy się energia" jest edukacja umożliwiająca racjonalną redukcję zużycia energii i w konsekwencji ograniczenie wysokości rachunków.

Czytaj także:

Centralnym elementem kampanii jest strona internetowa www.LiczySieEnergia.pl, na której znajdują się porady przedstawiające praktyczne sposoby na oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym, bieżące informacje dotyczące zmian na rynku energii oraz czynników wpływających na końcową cenę prądu. W części "Pytania i odpowiedzi" zawarto wyjaśnienia obejmujące zagadnienia i wątpliwości najczęściej pojawiające się wśród konsumentów.

Uruchomieniu strony internetowej towarzyszy kampania edukacyjna uświadamiająca Polakom, w jaki sposób dzięki prostym zabiegom mogą ograniczyć zużycie prądu, a w efekcie wysokość rachunku za energię elektryczną i jego wpływ na budżet gospodarstwa domowego.

Polski Komitet Energii Elektrycznej jest stowarzyszeniem sektora elektroenergetycznego, którego działalność koncentruje się na zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem branży w nowoczesnej gospodarce rynkowej.

PR24, akg