Główny ekonomista PKO BP: ustawy z pakietu antyinflacyjnego pomogą tylko przez jakiś czas
- Prawdziwe obniżenie inflacji nastąpi dopiero po wprowadzeniu przez RPP kolejnych podwyżek stóp procentowych - powiedział Piotr Bujak główny ekonomista banku PKO BP w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-01-27, 17:30
Ekspert przypomniał, że amerykański FED planuje podnoszenie stóp procentowych już od marca, co będzie pozytywnym impulsem do poskromienia globalnej inflacji, także u nas. Podkreślił, że nowe ustawy z tarczy antyinflacyjnej 2.0, podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę, w różny sposób wpłyną na poziom cen.
W przypadku cen paliw na stacjach benzynowych można się spodziewać już w lutym obniżki cen na poziomie 50 - 60 groszy na litrze. Ale tak dużego oddziaływania nie będzie w przypadku żywności, co wynika z faktu rozproszenia polskiego handlu detalicznego.
Co więcej istnieje ryzyko, że cześć sprzedawców pomimo obniżenia stawki VAT do zera, będzie chciała zarobić na marżach. Tymczasem kupno żywności to dla polskich rodzin wydatki na poziomie 25 procent ich miesięcznych dochodów. Ale są szacunki, że zerowy VAT na żywność obniży inflację nawet o 1 pkt. procentowy.
Piotr Bujak uważa, że przez cały czas trwania obniżek wielu podatków na VAT, już w lutym odczujemy spadek inflacji, by może na poziomie nawet ponad 2 pkt. procentowych, ale to jest działanie doraźne (np. zamiast 10 proc. inflacja spadnie do 8 proc.). Na rynku jest zbyt wiele pieniędzy i tylko schłodzenie popytu przez podwyżkę stóp procentowych oraz uspokojenia światowych cen energii, pomoże w opanowaniu sytuacji.
REKLAMA
Dlatego trzeba pamiętać oceniając tarczę inflacyjną, że choć pomoże to wiele zależy od decyzji FED, innych banków centralnych oraz naszej RPP. Ale to perspektywa nawet dwóch lat.
Posłuchaj
PR1/PR24/Justyna Golonko/sw
REKLAMA