more_horiz
Gospodarka

Podwyżka stóp procentowych? Sprawdź prognozę Goldman Sachs

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 15:55
Sądzimy, że NBP dokona w przyszłym tygodniu podwyżki stóp o 100 punktów bazowych do poziomu 5,5 proc. - poinformowało w piątek biuro analiz banku Goldman Sachs. Analitycy banku spodziewają się dalszego wzrostu inflacji w Polsce, którą prognozują na 13,5 proc. w czerwcu.
RPP rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych w październiku 2021 r.
RPP rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych w październiku 2021 r. Foto: PAP/ Tomasz Gzell

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 2,0 proc. Ceny żywności w kwietniu wzrosły o 4,2 proc. mdm.

Niespodzianką jest szybki wzrost cen żywności

"Głównym czynnikiem wzrostu był wzrost cen żywności" - stwierdzili analitycy Goldman Sachs. Przyznali, że czynnik ten okazał się zaskoczeniem i był to największy dotychczas odnotowany wzrost cen żywności.

Biuro analiz banku szacuje, że inflacja bazowa była w kwietniu wysoka i wzrosła o 0,6 pkt. proc. do 7,5 proc. rdr.

Goldman Sachs (GS) uważa, że "inflacja w Polsce nadal zaskakuje", a to "nie tylko podkreśla intensywność presji cenowej, ale także jej bezprecedensowość". "Prognostycy nadal mają trudności z wyjaśnieniem i uchwyceniem bieżącego rozwoju inflacji" - wyjaśnili przedstawiciele GS.

Czytaj także:


Uważają, że brakuje dowodów na spowolnienie inflacji. "Spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach, przy czym nasza prognoza bazowa wskazuje, że w czerwcu inflacja wyniesie 13,5 proc. rdr" - wskazali.

Wrażliwy kurs złotego

"Wobec braku osłabienia presji inflacyjnej sądzimy, że Rada (Polityki Pieniężnej - PAP) NBP dokona dodatkowej podwyżki stóp o 100 pb do poziomu 5,5 proc." - wskazano. Dodatkowym czynnikiem, który może wpłynąć na taką decyzję RPP, jest kondycja złotówki. "Chociaż złoty obecnie odbił się z najniższego poziomu, to pozostaje wrażliwy na ryzyko związane z kursem walutowym" - wyjaśnili.

Prognozy GS są zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami kilku poważnych polskich ekonomistów. Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w czwartek 5 maja.

PAP/polskieradio24/PKJ