more_horiz
Gospodarka

Ekspert SGH: państwo powinno sprawdzić, czy w postępowaniu banków nie ma zmowy cenowej

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 17:00
- Banki mają nadpłynność gotówki dlatego nie podwyższają oprocentowania lokat, a pieniędzy jest tak dużo że bankom nie zależy na ich pozyskiwaniu w postaci lokat - powiedział dr Artur Bartoszewicz z SGH w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia,
Oprocentowanie lokat jest wszędzie takie samo, trudno w tym dostrzegać rywalizację o klientów.
Oprocentowanie lokat jest wszędzie takie samo, trudno w tym dostrzegać rywalizację o klientów.Foto: Shutterstock/WAYHOME studio

W opinii Artura Bartoszewicza banki stosują tą samą strategię bankową; wysokie raty kredytów i niskie oprocentowanie lokat, co jest możliwe przy stale rosnących stopach procentowych, które dają bankom wzrost zysków. Z perspektywy klientów nie widać pomiędzy nimi konkurencji i rywalizacji o środki od osób oszczędzających w bankach.

Banki mają nadpłynność gotówki i nie potrzebują środków od "ciułaczy" oszczędzających na lokatach, bo same od siebie nawzajem nie pożyczają pieniędzy, skoro mają ich nadmiar. 

Ale resort finansów, KNF i UOKiK powinny sprawdzić, czy ta zbieżność postępowania biznesowego wszystkich banków obecnych w Polsce, nie wynika ze zmowy cenowej, choć może może z tego, że z powodu słabych przepisów chroniących prawa konsumentów mogą sobie pozwolić na lekceważenie swoich klientów. Bez wprowadzenia kar za takie działania banki nie zmienią swojej strategii.

Choćby dlatego, że przy obecnej inflacji pieniędzy na rynku jest ich zbyt wiele i trzeba to zmienić np. przez wzrost wymaganego od banków poziomu rezerw obowiązkowych. Ten wymóg może wyjść ze strony NBP. Dzięki temu część pieniędzy trafi do banku centralnego, co zmusi banki do rywalizacji o pieniądze na rynku bankowym. To zmusi banki do podwyższenia oprocentowania lokat.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
06:08 Artur Bartoszewicz z SGH tłumaczy dlaczego banki nie podnoszą w górę oprocentowania lokat ( "Ekspres Gospodarczy" B. Prośniewski PR1) Artur Bartoszewicz z SGH tłumaczy dlaczego banki nie podnoszą w górę oprocentowania lokat ( "Ekspres Gospodarczy" B. Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem