more_horiz
Gospodarka

"Główny scenariusz, zakłada, że można uniknąć recesji". Bank UBS o gospodarce światowej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 14:00
Indeks SP 500 jest na najlepszej drodze do szóstego z rzędu tygodniowego spadku. Od styczniowego szczytu indeks spadł o około 18 proc. Tylko 2 punkty procentowe dzielą go od początku "rynku niedźwiedzia" (okres długiej bessy - red.). Mimo to główny scenariusz zakłada, że można uniknąć recesji - przekazał międzynarodowy bank UBS.
Światowa gospodarka może spowolnić na skutek nowych geopolitycznych zagrożeń.
Światowa gospodarka może spowolnić na skutek nowych geopolitycznych zagrożeń.Foto: Pixabay

Jak przypomniało biuro analiz banku UBS spadek indeksu, w skład którego wchodzi 500 spółek o największej kapitalizacji rynkowej na amerykańskiej giełdzie, ma związek z perspektywą zacieśnienia polityki pieniężnej przez banki centralne, blokadą w Chinach i wojną na Ukrainie. Czynniki te "zwiększyły obawy przed recesją". "Indeks spadł o około 18 proc. od szczytu osiągniętego w styczniu i tylko 2 punkty procentowe dzielą go od granicy 20 proc., której osiągnięcie oznaczałby początek rynku niedźwiedzia" - napisano.

Poziom indeksów podobny do czasów sprzed pandemii 

"Jeszcze mocniej" niż SP500 ucierpiały "bardziej ryzykowne" elementy rynku. "Fundusz ARK ETF, który śledzi nierentowne firmy technologiczne, znajduje się obecnie 39 proc. poniżej poziomów sprzed pandemii i 70 proc., poniżej swojego szczytu. Nawet niektóre podstawowe indeksy znajdują się obecnie blisko lub nawet poniżej poziomów sprzed pandemii. Dotyczy to szerokich rynków wschodzących, szerokich rynków rozwiniętych poza Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich spółek o małej i średniej kapitalizacji" - wymienia UBS.

Nastroje inwestorów

"Nastroje inwestorów prawdopodobnie nie ulegną zmianie, dopóki nie uzyskamy większej jasności w kwestii (...) stóp procentowych, recesji i ryzyka" - uważa UBS. Analitycy zwrócili uwagę, że "jastrzębie nastawienie Rezerwy Federalnej odbija się negatywnie na rynkach akcji, przyczyniając się do wzrostu rentowności obligacji w tym roku, a tym samym zmniejszając motywację inwestorów do posiadania bardziej ryzykownych akcji".

W opinii UBS "większa wiara w możliwość uniknięcia recesji zwiększyłaby apetyt na ryzyko", jednak "dane ekonomiczne były ostatnio mieszane lub negatywne". "Gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale, a gospodarka Wielkiej Brytanii w marcu" - przypomniano.

Uniknąć recesji

Główny scenariusz UBS zakłada, że "można uniknąć recesji i że zyski przedsiębiorstw będą nadal rosły w latach 2022 i 2023". "Inwestorzy będą jednak musieli uważnie obserwować zaufanie konsumentów, sprzedaż detaliczną oraz dane dotyczące nastrojów w przemyśle i usługach, aby przekonać się do tej bardziej pozytywnej perspektywy" - twierdzi bank.

Czytaj także:

Analitycy podkreślili, że "zmniejszenie ryzyka - zwłaszcza związanego z wojną na Ukrainie i blokadami w Chinach - pomogłoby złagodzić niepokój". "Podobnie, kroki w kierunku zawieszenia broni na Ukrainie lub zmniejszenia napięć między NATO a Rosją mogłyby zmniejszyć zmienność" - dodano.

Geopolityczne ryzyko

"Dlatego też, choć spodziewamy się poprawy nastrojów, pozycjonujemy się na obecne niepewne otoczenie" - wskazano.

"Po pierwsze, pozycjonujemy się na akcje wartościowe, które osiągają lepsze wyniki w warunkach wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych. Po drugie, pozycjonując w sektorze opieki zdrowotnej, inwestorzy mogą ograniczyć ryzyko recesji; akcje spółek z sektora opieki zdrowotnej są zwykle mniej wrażliwe na wahania koniunktury" - napisano. "I wreszcie, pozycjonując w towarach, inwestorzy mogą zarządzać ryzykiem geopolitycznym. Dalsza eskalacja wojny na Ukrainie prawdopodobnie zbiegłaby się w czasie ze skokiem cen surowców" - dodano.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem