more_horiz
Gospodarka

Wakacje kredytowe a inflacja. Wiceminister finansów wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 17:27
Wprowadzenie wakacji kredytowych dla osób, które zaciągnęły hipoteczne kredyty mieszkaniowe, nie powinno mieć wielkiego zagrożenia dla inflacji - poinformował w Senacie wiceminister finansów Piotr Patkowski. 
NBP szacuje, że koszt wakacji kredytowych, przyznanych w latach 2022-2023, może sięgnąć 20 mld zł dla sektora bankowego.
NBP szacuje, że koszt wakacji kredytowych, przyznanych w latach 2022-2023, może sięgnąć 20 mld zł dla sektora bankowego.Foto: shutterstock.com/Ceri Breeze

- Jeśli chodzi o wpływ na inflację, nie widzimy wielkiego zagrożenia wpływu na inflację tym działaniem (wprowadzeniem wakacji kredytowych) - powiedział Patkowski podczas posiedzenia senackiej Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.

Sejm w na początku czerwca uchwalił ustawę, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe. Możliwość skorzystania z nich miałyby osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych.

Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).

NBP o kosztach wakacji od kredytu

Według opinii Narodowego Banku Polskiego, do projektu ustawy, koszt wakacji kredytowych, przyznanych w latach 2022-2023, może sięgnąć 20 mld zł dla sektora bankowego, jeśli skorzystają z nich wszyscy uprawnieni.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała kilkadziesiąt poprawek do ustawy, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe dla osób posiadających długi hipoteczne w polskiej walucie.

Doprecyzujące poprawki

Wszystkie poprawki miały charakter doprecyzowujący. Dookreślono m.in. kwestię osób, które będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych, wprowadzając zmianę, mówiącą o tym, że wakacje dotyczą wszystkich umów o kredyt hipoteczny, także tych zawartych przed rokiem 2017.

Czytaj także:

Polskie Radio24, akg