Niemcy: ekonomiści krytykują antyinflacyjne plany Olafa Scholza
Niemieccy ekonomiści nie zgadzają się z antyinflacyjnymi pomysłami kanclerza Olafa Scholza. Polityk zaproponował m.in. jednorazową wypłatę specjalnego świadczenia. Zdaniem mediów jego obecne działania nie przynoszą wymiernych efektów.
2022-07-05, 14:32
W celu powstrzymania inflacji kanclerz Olaf Scholz zainicjował szereg spotkań z ekonomistami, związkowcami i przedstawicielami banku emisyjnego. Już kilka tygodni temu rząd federalny wprowadził tarczę antyinflacyjną, która miała odciążyć konsumentów. Po lekkim drgnięciu ceny paliw jednak znów zaczęły rosnąć.
- Musimy się nastawić na długi kryzys. Zachęcam wszystkich do zwarcia szeregów, tak aby go jak najszybciej zażegnać - powiedział Olaf Scholz po spotkaniu z szefową Federacji Niemieckich Związków Zawodowych Yasmin Fahimi.
Jednym ze sposobów na walkę z inflacją miałaby być jednorazowa wypłata świadczenia wolnego od podatku. Coraz więcej ekspertów wątpi jednak w skuteczność tego rozwiązania. "Ten plan nie wpłynie na rosnące wskaźniki inflacyjne" - napisał tygodnik "Wirtschaftswoche". "Dla rządu są one nawet korzystne, bo powodują wzrost bazy podatkowej.
- Niemiecki minister kłamał ws. importu rosyjskiej ropy? "Zależność od Kremla prawie się nie zmniejszyła"
- Niemcy wobec wojny na Ukrainie: Prof. Grochmalski: kontynuacja brutalnego myślenia o przewadze
- Niemcy nie zgodzą się na unijny plan rezygnacji z produkcji aut spalinowych do 2035 r.
"Związkowcy, którzy schowali legitymację SPD do kieszeni, nie będą raczej stawiać oporu" - dodał tygodnik.
IAR/pr24.pl/PKJ
REKLAMA