more_horiz
Gospodarka

Handel w niedzielę. Minister Maląg zwraca się do Inspekcji Pracy o wzmożenie kontroli

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 15:02
O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To już kolejne pismo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie.
Resort rodziny chce sprawdzić w jaki sposób firmy handlowe obchodzą zakaz handlu w niedzielę.
Resort rodziny chce sprawdzić w jaki sposób firmy handlowe obchodzą zakaz handlu w niedzielę.Foto: Aleph Studio/shutterstock.com

Ustawa z 2018 r. wprowadziła zakaz handlu w niedziele i święta. Jednocześnie w ustawie wskazano ponad 30 przypadków, w których zakaz ten nie obowiązuje ze względu na rodzaj działalności – gdy prowadzenie handlu uzasadnia użyteczność społeczna i codzienne potrzeby ludności.

Według MRiPS część przedsiębiorców stale podejmuje próby nadużywania tych przepisów, interpretując wyjątki niezgodnie z celem ustawy, a niejednokrotnie ewidentnie ją łamiąc.

Pani minister pisze list

W tej sytuacji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wystąpiła do głównego inspektora pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko z prośbą o objęcie sprawy ograniczenia handlu szczególnym nadzorem i przeprowadzenie wzmożonych kontroli przestrzegania przepisów ustawy.

Według resortu rodziny "przedsiębiorcy zamierzają podejmować kolejne próby działań wbrew istocie wprowadzonego zakazu handlu w niedziele".

"Z informacji posiadanych przez resort wynika, że w najbliższym czasie handel w niedziele miałby być prowadzony w placówkach handlowych przekształconych w tym celu w placówki medyczne bądź czytelnie" – napisała minister w piątkowym piśmie do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko.

Minister Maląg poprosiła o przekazanie informacji o wynikach przeprowadzonych kontroli w tym zakresie. Wcześniejsze pismo w tej sprawie minister skierowała do GIP w lutym br.

Co może zrobić Inspekcja Pracy?

Stwierdzenie, czy doszło do naruszenia ustawy, jest możliwe tylko po kontroli przeprowadzonej przez inspektora pracy, który ocenia zastany w trakcie kontroli stan faktyczny przez pryzmat obowiązujących przepisów.

Czytaj także:

Zaniepokojenie Ministerstwa i w efekcie list do IP wywołało prawdopodobnie pogłoski o tym, że jedna z największych sieci handlowych w Polsce uruchomi w już w najbliższą niedzielę część sklepów. Będzie można wypożyczać w nich książki, a w efekcie będą traktowane jako czytelnie, które mogą działać w niedziele. Na razie ma być to kilka sklepów w całym kraju, ale gdyby skala tego procederu rozszerzyłaby się, wówczas konkurencja tej sieci będzie musiała również w jakiś sposób wrócić do handlu w niedzielę.


Pr24.pl/PAP/PKJ