more_horiz
Gospodarka

Magazyny gazu w Hiszpanii. Są już wypełnione w ponad 90 procentach

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 10:54
Hiszpania posiada ponad 90 procent powierzchni magazynów gazu ziemnego wypełnionych tym surowcem - oszacowały madryckie media powołujące się na dane spółki Enagas, operatora sieci gazowniczej w tym kraju. W Polsce magazyny gazu są pełne już w 100 procentach. 
Według zaleceń KE państwa członkowskie UE powinny posiadać do 1 listopada co najmniej 80 proc. powierzchni magazynowych wypełnionych gazem
Według zaleceń KE państwa członkowskie UE powinny posiadać do 1 listopada co najmniej 80 proc. powierzchni magazynowych wypełnionych gazemFoto: Shutterstock/Kletr

Według dziennika "El Periodico de Espana" już w piątek Hiszpania przekroczyła poziom 90 proc. swoich rezerw. "Hiszpania znajduje się obecnie wśród państw UE, które mają poziom wypełnienia magazynów gazu ziemnego powyżej średniej europejskiej" - powiadomiono.

Kierownictwo spółki Enagas przewiduje, że magazyny gazu ziemnego powinny być sukcesywnie uzupełniane surowcem i już w połowie października osiągną poziom 95 proc.

Operator hiszpańskiej sieci gazowniczej ocenił, że obecne zatowarowanie magazynów surowcem pozwoliłoby na korzystanie z gazu z rezerw przez okres 40 dni w sytuacji całkowitego przerwania dostaw.

Według zaleceń Komisji Europejskiej, w związku z możliwością wstrzymania dostaw gazu ziemnego przez Rosję, państwa członkowskie UE powinny posiadać do 1 listopada co najmniej 80 proc. powierzchni magazynowych wypełnionych surowcem.

W Polsce magazyny gazu już pełne

W Polsce już pod koniec sierpnia magazyny gazu były wypełnione w 100 proc., zgromadzono w nich 36 271,7 GWh. 

Jak wynika z opublikowanych danych, w GIM (Grupie Instalacji Magazynowych) Sanok, do której należą magazyny złożowe Husów, Strachocina, Swarzów i Brzeźnica zgromadzono 11 874,5 GWh. W magazynie złożowym Wierzchowice zgromadzono 14 575,8 GWh, a w magazynach kawernowych Mogilno i Kosakowo 9 821,4 GWh.

Z informacji Gas Storage Poland wynika, że pojemność czynna magazynów w sezonie 2022-2023 wynosi w sumie 36 410,3 GWh, co odpowiada ok. 3,231 mld m sześc.

Rozbudowa magazynów

W połowie sierpnia wiceprezes PGNiG Artur Cieślik powiedział, że w latach 2010-21 firma dwukrotnie zwiększyła pojemność magazynów - z 1,7 miliarda do 3,2 miliarda metrów sześciennych. Podkreślił wtedy, że to znaczący element bezpieczeństwa gazowego, który bilansuje system. 

Artur Cieślik dodał także, że w pierwszym półroczu rozpoczęła się rozbudowa m.in. podziemnego magazynu gazu Wierzchowice.

- To rozbudowa z pojemności 1,3 do 2,1 miliarda metrów sześciennych, czyli - jeśli dodamy do obecnych pojemności 3,2 miliarda - po zakończeniu tej rozbudowy, czyli w 2025 roku, będziemy dysponować czterema miliardami metrów sześciennych pojemności magazynowej - wyjaśnił.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk