Kupcy z Marywilskiej mają nowy problem. W pożarze spłonęły kluczowe dokumenty

2024-05-27, 08:50

Kupcy z Marywilskiej mają nowy problem. W pożarze spłonęły kluczowe dokumenty
The fire at the market halls on Marywilska Street 44 in Warsaw on May 12, 2024, completely destroyed the facility, which housed approximately 1,400 stalls, due to the swift spread of the flames.Foto: PAP/Paweł Supernak

Krajowa Administracja Skarbowa zachęca kupców z hali Marywilska 44 do składania wniosków o rozłożenie zobowiązań podatkowych na raty lub ich umorzenie. Wiele osób może mieć z tym problem, bo wraz z pożarem spłonęły odpowiednie dokumenty.

Nie tylko fiskus zachęca kupców z warszawskiej hali Marywilska 44, która spłonęła w pożarze 13 maja, aby składali wnioski o rozłożenie swoich zobowiązań podatkowych na raty. Również ZUS wyszedł do nich z podobną inicjatywą. Koordynuje on też akcję wypłat jednorazowej pomocy w wysokości 2 tys. zł.

Portal wnp.pl zwraca jednak uwagę, że skorzystanie z pomocy w ZUS czy Urzędach Skarbowych może być dla wielu przedsiębiorców trudne. W pożarze spłonęły nie tylko towary, ale też cała ich dokumentacja, która jest wymagana do udzielenia pomocy.

Spłonęły w hali dwa biura księgowe

Rzecznik Stowarzyszenia Przedsiębiorców Wietnamskich w Polsce (SPWwP) Karol Hoang zwraca uwagę, że w pożarze swoje sklepy straciło 600 kupców pochodzenia wietnamskiego.  

Według niego w pożarze doszczętnie spłonęły również dwa biura księgowe, które znajdowały się w hali, a w których większość tamtejszych kupców przechowywała wszystkie swoje dokumenty firmowe. Odtworzenie ich zajmie teraz długie tygodnie, jeśli nie miesiące.

REKLAMA

"Tymczasem, by móc skorzystać z oferowanej kupcom przez instytucje państwowe pomocy, kupcy będą musieli dostarczyć do urzędów stosowne dokumenty firmowe" - podaje portal.

KAS i ZUS zachęca do składania dokumentów

Na stronie Ministerstw Finansów Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zachęca poszkodowanych w pożarze przedsiębiorców do składania wniosków o rozłożenie na raty zaległości podatkowych, odroczenia terminu ich zapłaty lub umorzenia.

Podatnicy mogą wnioskować o: rozłożenie na raty należności podatkowych (wniosek RAT-Z), umorzenie zaległości podatkowej (wniosek UZ-M),  odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych (wniosek TER-Z).

Jak podaje Ministerstwo Finansów, we wniosku należy opisać swoją sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi.

REKLAMA

"Ocena zasadności udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przeprowadzana będzie odrębnie w każdej sprawie przez organ podatkowy, z uwzględnieniem ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Takie wnioski rozpatrywane będą w pierwszej kolejności" - czytamy w komunikacie umieszczonym na stronie resortu finansów.

Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że we wszystkich placówkach ZUS w Warszawie - na specjalnie oznaczonych stanowiskach obsługi klientów  przedsiębiorcy z Marywilskiej 44 mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy, w tym odroczeniu terminu płatności składek lub rozłożeniu należności z tytułu nieopłaconych składek na raty.

Czytaj także:

wnp.pl/pap/pr24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej