Nowy wiceminister energii o priorytetach dla górnictwa: unowocześnienie i poprawa efektywności

2019-07-15, 18:40

Nowy wiceminister energii o priorytetach dla górnictwa: unowocześnienie i poprawa efektywności
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/1968

Przegląd postępów w realizacji rządowego programu dla górnictwa, analiza możliwości przyspieszenia inwestycji wzmacniających potencjał wydobywczy kopalń i ustabilizowanie sytuacji na rozchwianym przez import rynku węgla - to niektóre plany nowego wiceministra energii Adama Gawędy.

Premier Mateusz Morawiecki powołał dziś senatora Gawędę (PiS) – dotąd szefa senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności - na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Energii, odpowiedzialnego za sprawy górnictwa i innowacyjne technologie.

Gawęda - podobnie jak jego poprzednik na tym stanowisku, wybrany w maju do europarlamentu Grzegorz Tobiszowski - został też pełnomocnikiem ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

W rozmowie wiceminister Gawęda przedstawił priorytety swoich działań na najbliższy okres. Zapowiedział, że problemy górnictwa zamierza rozwiązywać „w sposób racjonalny, w drodze konsensusu i odpowiedzialnego dialogu ze stroną społeczną”. Podkreślił znaczenie górnictwa dla gospodarki, wyrażając jednocześnie nadzieję, że drugim filarem rozwoju Śląska staną się nowoczesne technologie.

Przyspieszyć inwestycje

- Przede wszystkim muszę dokonać pewnej analizy całego sektora i tego, w jaki sposób od ub. roku funkcjonuje przyjęty przez rząd program dla sektora węgla kamiennego. W moim przekonaniu, należy dokonać przeglądu tego programu i podnieść pod rozwagę wszystkie elementy związane z możliwym przyspieszeniem inwestycji, które pozwolą na umocnienie potencjału wydobywczego - powiedział wiceminister.

Poprawić efektywność

Za priorytetowe uznał również działania związane z poprawą efektywności, unowocześnieniem sektora górnictwa węgla kamiennego oraz pozyskaniem nowych pól eksploatacyjnych i uruchomieniem perspektywicznych ścian.

Wiceminister ocenił, że górnictwo przede wszystkim powinno być dostosowane głównie do potrzeb energetyki zawodowej, dostarczając do niej paliwa, a także odpowiadać na potrzeby rynkowe.

Rośnie import węgla

Odnosząc się do obecnego rozchwiania rynku węgla, spowodowanego dużą ilością węgla z importu oraz trudności w zbywaniu określonych gatunków węgla przez polskich producentów, wiceminister ocenił, że wzmożony w ub. roku import był efektem niedoinwestowana górnictwa w poprzednich latach, w efekcie czego nie było ono w stanie zapewnić dostaw węgla do energetyki na odpowiednim poziomie.

- Kilku pośredników wyczuło ten moment i doprowadziło do importu zdecydowanie większej ilości węgla niż to jest potrzebne na naszym rynku - ocenił.

Dialog z górnikami

Podkreślił, że działania zmieniające i unowocześniające górnictwo muszą być realizowane w dialogu ze stroną społeczną.

- To jest rzecz zasadnicza. Wszystkie zmiany, wszystkie sprawy, które mają na celu unowocześnienie górnictwa i poprawę efektywności, dotykają także obszaru pracy i zatrudnienia. W związku z tym wszystkie te elementy powinny być i będą – w moim przekonaniu - w sposób racjonalny, w drodze konsensusu i odpowiedzialnego dialogu rozwiązywane ze stroną społeczną - powiedział wiceminister.

PAP, akg

Polecane

Wróć do strony głównej