more_horiz
Gospodarka

Dane osobowe to cenna rzecz. UODO radzi, jak je chronić

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 09:05
28 stycznia to Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Z tej okazji Urząd Ochrony Danych Osobowych organizuje dzień otwarty i udziela porad prawnych.
Audio
  • Dane osobowe to cenna rzecz. UODO radzi, jak je chronić (Tomasz Matusiak/Jedynka)
Mec. Maciej Gawroński: pomiędzy słowami w hasłach mogą być znaki specjalne
Mec. Maciej Gawroński: pomiędzy słowami w hasłach mogą być znaki specjalneFoto: pixaby/public domain

Rzecznik UODO Adam Sanocki ocenia, że świadomość Polaków w kwestii ochrony danych osobowych jest duża, choć brakuje pogłębionej wiedzy. Dlatego też urząd organizuje taki dzień otwarty, żeby Polacy wiedzieli do kogo zgłosić się w razie problemów i jak na co dzień pilnować naszych danych.

- Dane osobowe mają wymierną wartość, powinniśmy chronić je tak, by nigdy nie dostały się w niepowołane ręce - mówi Piotr Liwszic z ODO24. Jak dodaje, wszyscy powinniśmy się zastanowić nad tym, czy prawidłowo zabezpieczamy nasze dane np. w komputerze i do kogo przesyłamy np. raporty i zestawienia.

Kontrole pod kontrolą

Ostatnio do polskich przedsiębiorców zaczęły się zgłaszać osoby, podające się za kontrolerów UODO. Piotr Liwszic radzi, by zawsze sprawdzać wiarygodność tych osób i poprosić je np. o okazanie legitymacji oraz o pisemne upoważnienie do przeprowadzenie tej właśnie kontroli.

Zawsze można skontaktować się też bezpośrednio z urzędem. - Mamy infolinię pod numerem 606-950-000. Pracownik odpowie na wszystkie pytania dot. kontroli. Pamiętajmy, że urząd informuje o przeprowadzanej kontroli pisemnie i telefonicznie. Jeśli mimo wszystko mamy wątpliwości, możemy zgłosić się na policję - mówi wiceprezes UODO Ewelina Janczylik-Foryś.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

REKLAMA