more_horiz
Gospodarka

Ekspert o obniżce VAT na żywność, gaz, prąd i paliwa: zmniejszy wydatki Polaków, może też osłabić inflację

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 21:11
Jak zmienią się ceny paliw oraz żywności w związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej 2.0, obniżającej stawki VAT, a także jaki będzie to miało wpływ na inflację, mówił gość radiowej Jedynki - Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
Tarcza antyinflacyjna 2.0. wprowadza obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło - do 5 proc., na paliwo - do 8 proc.
Tarcza antyinflacyjna 2.0. wprowadza obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło - do 5 proc., na paliwo - do 8 proc. Foto: shutterstock.com/kitzcorner

Przyjęta przez rząd na dzisiejszym posiedzeniu tzw. tarcza antyinflacyjna 2.0. wprowadza obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło - do 5 proc., na paliwo - do 8 proc.

 - To oznacza, że będziemy za te produkty mniej płacić - mówi ekspert.

Obniżka podatków zawartych w cenie paliw powinna skutkować ceną paliwa bliską 5 zł

I daje przykład cen paliw, które znacząco stanieją na stacjach - do prawie 5 zł za litr.


Posłuchaj
05:17 justa-11.01 Bujak.mp3 Jak zmienią się ceny paliw oraz żywności w związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej 2.0, obniżającej stawki VAT, a także jaki będzie to mieć wpływ na inflację, mówił gość radiowej Jedynki - Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP./Justyna Golonko/.

- I da to też pewne efekty pośrednie, gdyż jak wiemy, koszty transportu stanowią często istotny składnik w kosztach ogółem wielu firm, więc działania ograniczające ceny w tym zakresie mogą być bardzo skuteczne w zmniejszaniu wysokiej inflacji, jaką teraz obserwujemy - mówi ekspert.

Obniżka VAT na żywność przełoży się na niższe rachunki za zakupy spożywcze, ale i na wielkość inflacji

- Obniżenie VAT na żywność może mieć potencjalnie bardzo duży wpływ na zmniejszenie inflacji. Trzeba pamiętać, że żywność stanowi największą część koszyka konsumpcyjnego. To jedna czwarta tego, co statystyczne gospodarstwo domowe w Polsce kupuje, więc potencjał do obniżenia inflacji jest duży. Ale pojawia się pytanie, jak się przełoży obniżenie stawek VAT na ceny, czy sprzedawcy nie będą próbowali przechwytywać trochę tej obniżki stawki VAT, podwyższając swoje marże? - zastanawia się ekonomista.

Gość Polskiego Radia dodał, że obniżka VAT nie będzie dotyczyć wszystkich artykułów żywnościowych, ale na pewno tych obejmujących podstawowe potrzeby. Np. tych, które były obłożone 5-procentowym VAT-em.

Obniżka stawek VAT będzie miała wpływ na zmniejszenie inflacji

- Według naszych wyliczeń obniżenie stawek VAT na wybrane artykuły żywnościowe może zmniejszyć inflację - względem scenariusza bez tej obniżki - nawet o jeden punkt procentowy - mówi Piotr Bujak. 

Justyna Golonko

REKLAMA