more_horiz
Gospodarka

Linia swapowa do 1 mld dol. Umowa o wzajemnej wymianie walut między NBP a bankiem centralnym Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 19:12
Narodowy Bank Polski poinformował o udostępnieniu Narodowemu Bankowi Ukrainy linii swapowej na parze dolar - hrywna do kwoty 1 mld dol.
NBP postanowił udzielić stronie ukraińskiej swapa w dolarze amerykańskim.
NBP postanowił udzielić stronie ukraińskiej swapa w dolarze amerykańskim.Foto: Andrzej Barabasz (Chepry), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Jak podał NBP, biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności związane z agresją Rosji na Ukrainę, co może mieć negatywny wpływ na stabilność systemu finansowego w Polsce, polski bank centralny udostępnił w poniedziałek Narodowemu Bankowi Ukrainy linię swapową na parze dolar amerykański - hrywna.

Po rozmowach ze stroną ukraińską NBP postanowił udzielić stronie ukraińskiej swapa nie w złotym, a w dolarze amerykańskim - wyjaśnił bank centralny w komunikacie.

24 lutego - w dniu ataku Rosji na Ukrainę - NBP udzielił Narodowemu Bankowi Ukrainy swapa walutowego maksymalnie do 4 mld zł.

Czytaj także:

Linia swapowa na parze walutowej to umowa o wzajemnej wymianie walut między dwoma bankami centralnymi.

Na jej podstawie bank centralny może uzyskać środki pieniężne (płynność) w walucie obcej od banku centralnego, który jest emitentem tej waluty.

NBP poinformował również, że od 25 marca każdy dorosły uchodźca z Ukrainy będzie mógł wymienić na złote do 10 tys. ukraińskich hrywien po kursie oficjalnym.

"Wymiana będzie możliwa po zaokrąglonym, oficjalnym, a nie kantorowym kursie" - zaznaczył NBP w komunikacie.

Polskie Radio24, akg