more_horiz
Gospodarka

Fuzja Orlenu z Lotosem. Obajtek: osiągnęliśmy porozumienie ze stroną społeczną

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 15:08
Za nami kolejny ważny etap fuzji z Grupą Lotos, osiągnęliśmy porozumienie ze stroną społeczną - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Grupa Lotos w komunikacie dodała, że pracownicy mają dostać 48-miesięczne gwarancje zatrudnienia.
PKN Orlen osiągnął kolejny ważny etap fuzji z Grupą Lotos
PKN Orlen osiągnął kolejny ważny etap fuzji z Grupą LotosFoto: PAP/Adam Warżawa

"Za nami kolejny ważny etap fuzji z @GrupaLOTOS, osiągnęliśmy porozumienie ze stroną społeczną. To dowodzi, że związki zawodowe też widzą potrzebę finalizacji tego procesu. Zabezpieczenie gwarancji dla pracowników od początku było dla nas priorytetem i to się udało" - napisał na Twitterze prezes Orlenu.

Jak poinformowała w piątkowym komunikacie Grupa Lotos, stronom udało się ustalić wstępną treść zapisów porozumienia. Znalazł się w nich przede wszystkim 48-miesięczny okres obowiązywania gwarancji zatrudnienia oraz 24-miesięczny okres utrzymania dotychczasowych warunków pracy i płacy, w tym w szczególności miejsca świadczenia pracy.

"Przyszły pracodawca zobowiązał się również m.in. do zapewnienia finansowania pakietu medycznego na zasadach dotychczasowych lub nie mniej korzystnych niż obecnie. To samo dotyczy zapewnienia ubezpieczenia grupowego na życie oraz finansowania ubezpieczeń na życie z funduszem kapitałowym" - podał Lotos.

Jak poinformowała Grupa Lotos, parafowano dokument potwierdzający stan uzgodnień, który podpisały wszystkie obecne na spotkaniu związki zawodowe oraz przedstawiciele zarządu Grupy Lotos i PKN Orlen.

"W kolejnym kroku strony muszą uzyskać odpowiednie stanowiska prawne i opinie, a także zgody korporacyjne. Kiedy to nastąpi, ustalony zostanie termin kolejnego spotkania" - dodano.

Koncern paliwowo-energetyczny

Jak tłumaczyła w marcu spółka połączenie PKN Orlen z PGNiG i Grupą Lotos, a wcześniej z Grupą Energa to szansa na budowę zintegrowanego i zdywersyfikowanego koncernu paliwowo-energetycznego o łącznej kapitalizacji na poziomie ok. 80 miliardów zł, obsługującego ponad 100 mln klientów w Europie Środkowej. Będzie on bazował na silnych stronach każdej ze spółek i ich przewagach kompetencyjnych. Integracja aktywów pozwoli na zwiększenie skali działalności i poprawę stabilności finansowej.

Tylko silny koncern będzie w stanie realizować inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Polski i wpisujące się równocześnie w wizje zeroemisyjnej gospodarki. 

W sierpniu 2020 r. Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej Grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej.

Z kolei w maju 2021 r. Orlen, Grupa Lotos i Ministerstwo Aktywów Państwowych podpisało porozumienie dotyczące struktury nowego koncernu multienergetycznego, którego budowa ma odbywać się w formule połączenia trzech spółek: PKN Orlen, Lotos i PGNiG. Jeden silny koncern multienergetyczny może zagwarantować bezpieczeństwo krajowej gospodarki w obszarze paliw i energii.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

REKLAMA