more_horiz
Gospodarka

PKN Orlen otworzym pierwszą stację tankowania wodorem. Wiemy w jakim mieście

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 11:55
W najbliższych tygodniach w Krakowie otworzymy pierwszą stację tankowania wodorem w Polsce; taka infrastruktura będzie powstawać też w Czechach i na Słowacji - zapowiedział członek zarządu Orlenu Armen Konrad Artwich. Spółka do 2030 r. chce zainwestować w wodór ponad 7 mld zł.
PKN Orlen otworzy pierwszą stację tankowania wodorem w Polsce, a potem w Czechach i na Słowacji
PKN Orlen otworzy pierwszą stację tankowania wodorem w Polsce, a potem w Czechach i na SłowacjiFoto: Shutterstock/Literator

Przedstawiciel płockiego koncernu brał udział w środę w jednym z paneli odbywającego się w Warszawie Szczytu Klimatycznego Togetair 2022. Debaty można oglądać na żywo na stronie głównej PolskieRadio24.pl.

Artwich podkreślił, że obecnie nie ma odwrotu od transformacji energetycznej, a jego zdaniem transformacja znacznie przyspieszy. Zwrócił uwagę, że budowa bezpieczeństwa energetycznego nie powinna polegać na zastąpieniu jednego dominującego źródła energii innym. Dlatego też - jak mówił - koncern stawia na różne rozwiązania: małe reaktory jądrowe, biopaliwa, odnawialne źródła energii, wodór.

- Planujemy w najbliższych miesiącach uruchamianie stacji tankowania wodoru. Myślimy nie tylko o rynku polskim, ale i o rynkach ościennych, jak czeski czy słowacki - powiedział członek zarządu ds. korporacyjnych Orlenu.

Dopytywany, kiedy pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodorem w Polsce zostanie otworzona, Artwich przekazał, że ma się to stać w najbliższych tygodniach.

- W najbliższych tygodniach planujemy otwarcie stacji wodorowej w Krakowie (...). Będzie dedykowana do obsługi przede wszystkim floty pojazdów komunikacji miejskiej, ale będzie też ogólnodostępna - powiedział.

Ponad 100 stacji do 2030 r. 

Zgodnie z zapowiedziami do 2030 roku Orlen ma uruchomić ponad 100 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru. W Polsce powstać ma ich ok. 57, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28. Obecnie Orlen posiada dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech. W 2022 r. planowane jest postawienie czterech stacji - trzech w Czechach i jednej w Polsce w Krakowie. W 2023 roku planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Na każdej z nich maja się znajdować stanowiska tankowania dla samochodów i autobusów.

Orlen do 2030 roku chce przeznaczyć 7,4 mld zł na inwestycje, które maja pozwolić koncernowi rozwój w obszarze nisko- i zeroemisyjnego wodoru, opartego o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych.

Czytaj także:

PAP/mk