more_horiz
Gospodarka

Narodowy Bank Ukrainy zamierza powrócić do wydawania regularnych decyzji

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 17:00
Narodowy Bank Ukrainy rozważa powrót do regularnych decyzji w zakresie polityki pieniężnej -  podają media. Ma to być znak, że kraj ten stawia na nogi swój system finansowy po szoku wywołanym inwazją Rosji.
Narodowy Bank Ukrainy być może już w czerwcu ponownie będzie podejmował decyzję ws. stóp procentowych
Narodowy Bank Ukrainy być może już w czerwcu ponownie będzie podejmował decyzję ws. stóp procentowych Foto: Forum/Aleksander Rybin/TASS

Jak przypomina agencja Bloomberg, decyzje w sprawie stóp procentowych zostały zawieszone w następstwie lutowego ataku Rosji, który zdewastował gospodarkę Ukrainy i pobudził inflację. W swojej ostatniej decyzji ze stycznia bank centralny podniósł kluczową stopę Ukrainy o 100 pb do 10 proc., podał portal businessinsider.pl. 

"Według Bloomberga nowa decyzja może zostać wydana już w czerwcu lub w lipcu. Źródła agencji twierdzą, że bardziej prawdopodobna jest ta druga opcja. Zgodnie z przedwojennym harmonogramem banku, najbliższe posiedzenia w sprawie stóp miały się odbyć 2 czerwca i 21 lipca" - czytamy na portalu. 

Informatorzy agencji sugerują, że wojna z Rosją wkracza w przedłużającą się fazę, a gospodarka Ukrainy wymaga kalibracji. Jeden z nich powiedział, że wzrost głównej stopy zmniejszyłby presję na hrywnę przy wysokim popycie na waluty obce ze strony ukraińskich importerów i osób prywatnych.

Pomoc dla NBU

Pod koniec lutego 2022 r. zarząd NBP, poinformował, że podjął decyzję o udzieleniu Narodowemu Bankowi Ukrainy swapu walutowego maksymalnie do 4 mld zł. Zadeklarował też "wszelką niezbędną" pomoc dla NBU.

Od 1 kwietnia, obywatele Ukrainy mogą wymienić hrywny na złote m.in. w oddziałach PKO Banku Polskiego. W sumie zrobić to można już w 100 placówkach banku.  

Czytaj także:

Businessinsider.pl/PAP/PR24.pl/mk