Ekspert PKO BP: wzrost PKB w I kwartale o 8,5 procent, to rekordowy wynik

2022-05-31, 17:00

Ekspert PKO BP: wzrost PKB w I kwartale o 8,5 procent, to rekordowy wynik
Wsparcie udzielone na podstawie podpisanych umów przyznano 15 firmom z zaawansowanych i innowacyjnych branż m.in. automotive, telekomunikacyjna i spożywcza.Foto: thirawatana phaisalratana/Shutterstock

- Gdyby nie tarcze antyinflacyjne, poziom inflacji byłby na poziomie 17-18 procent, a nie prawie 14 punktów procentowych - powiedział Piotr Bujak - główny ekonomista banku PKO BP w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

W opinii eksperta największego polskiego banku wzrost PKB o 8,5 procent w I kwartale 2022 roku to znakomity wynik, prawie rekordowy na tle historii gospodarczej Polski po roku 1989.

Wysoki skok w górę PKB spowodowany jest gównie wzrostem realnej konsumpcji, tzw. niską bazą w porównaniu do roku 2021 (wyniki za ten rok PKB były wypadkową bolesnych restrykcji antycovidowych) oraz wzrostem zapasów magazynowych firm. Ten ostatni czynnik w kolejnych miesiącach będzie raczej obniżał PKB ( "wzrost pożyczony z przyszłości'').

Konsumpcja tzw. "realna" wzrosła w 2022 roku o 6,6 procent w porównaniu z ostatnim kwartałem 2021 roku i to był czynnik bardzo pozytywny dla PKB. Pomimo wysokiej inflacji nie widać spadku konsumpcji, co jest efektem dużych oszczędności domowych oraz wzrostu wynagrodzenia.

W 2021 roku był w Polsce bardzo niski deficyt sektora finansów publicznych na tle całej UE, do tego udało się też go poważnie zredukować, co daje "przestrzeń" do  dalszego rozwoju gospodarczego w tym roku.

Piotr Bujak przypomniał, że wzrost inflacji po trzech miesiącach 2022 roku, to efekt pomocy państwa dla firm z powodu COVID-19 z poprzednich lat, skoku cen paliw i energii  oraz  rynku pracy z dużym wzrostem wynagrodzeń. Polska ma trzeci, najlepszy w UE wskaźnik bezrobocia. Ale inflacja w naszym kraju pokazuje jak bardzo urosły światowe ceny żywności, ropy, gazu i nośników energii.

Ogromnym problemem jest to, że wzrost płac aż o 14 procent, wymuszony przez pracowników, dodatkowo wpływa negatywnie na inflację. Firmy walczą o pracowników, bo gospodarka stale się rozpędza, a demografia powoduje, że zmniejsza się ilość dostępnych osób czynnych zawodowo.

To bardzo ważne, że Polska gospodarka cały czas doskonale daje sobie radę, pomimo wojny na Wschodzie, wzrostów kosztów paliw i nośników energii. Zdaniem eksperta PKO BP inflacja będzie jeszcze rosnąć przez kilka miesięcy, ale pod koniec 2022 roku i w roku następnym zacznie stopniowo spadać.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj

Piotr Bujak z PKO BP tłumaczy wzrost PKB w I kwartale ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 5:05
+
Dodaj do playlisty

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw


Polecane

Wróć do strony głównej