more_horiz
Gospodarka

Ropa z Kazachstanu ominie Rosję. Prezydent Tokajew "polecił podjęcie działań"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 20:35
Kazachstan będzie eksportował ropę, omijając Rosję - podała agencja informacyjna RBK. Część surowca już wkrótce popłynie ropociągiem przez Azerbejdżan.
Kazachstan planuje zdywersyfikować eksport swej ropy naftowej, by ominąć Rosję.
Kazachstan planuje zdywersyfikować eksport swej ropy naftowej, by ominąć Rosję.Foto: pixabay.com

W ocenie kazachstańskich ekspertów dywersyfikacja eksportu paliwa jest niezbędna, ponieważ Rosja stała się niewiarygodnym partnerem i współpraca z nią naraża gospodarkę Kazachstanu na straty.

Obecnie kazachstańska ropa tłoczona jest do rurociągu kaspijskiego, który prowadzi do największego, rosyjskiego terminala przeładunkowego nad Morzem Czarnym - Noworosyjska. W lipcu, w związku z rzekomym naruszeniem norm ekologicznych, rosyjski sąd postanowił zawiesić na 30 dni działalność konsorcjum zarządzającego ropociągiem.

Kilka dni później prezydent Kazachstanu Kasym Żomart Tokajew polecił podjęcie działań na rzecz dywersyfikacji eksportu surowca.

Ropa z Kazachstanu popłynie przez Azerbejdżan

Kazachstańska firma "Kazmunajgaz" podjęła negocjacje z azerbejdżańskim koncernem SOCAR i wkrótce ropa z Kazachstanu popłynie przez Azerbejdżan, omijając Rosje do Turcji i dalej w świat. Kazachowie chcą transportować tą drogą półtora miliona ton paliwa rocznie.

Posłuchaj

00:45 11887683_1.mp3 Kazachstan będzie eksportował ropę, omijając Rosję. O szczegółach korespondent IAR Maciej Jastrzębowski. (IAR)

Czytaj także:

Informacyjna Agencja Radiowa, Polskie Radio 24, akg