more_horiz
Gospodarka

Polska znosi ułatwienia dla Rosjan na rynku pracy. Marlena Maląg tłumaczy, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 17:40
- W obliczu ryzyka migracyjnego z Rosji, ale też biorąc pod uwagę działania zbrojne tego kraju na Ukrainie i rosnące obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym w Polsce, zdecydowaliśmy się na zniesienie ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg.
Minister Marlena Maląg: zdecydowaliśmy o zniesieniu ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy
Minister Marlena Maląg: zdecydowaliśmy o zniesieniu ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracyFoto: Shutterstock/Alexander Chizhenok

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w piątek dwa projekty rozporządzeń, które zakładają usunięcie Federacji Rosyjskiej z listy państw, dla których obywateli zezwolenia na pracę wydawane są na zasadach preferencyjnych.

Polska znosi ułatwienia dla Rosjan na rynku pracy. Koniec z uproszczoną procedurą

- Zezwolenia na pracę sezonową na zasadach preferencyjnych nie będą już wydawane obywatelom Rosji. Nie będzie ich też dotyczyć uproszczona procedura oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - wyjaśniła szefowa MRiPS.

Zaznaczyła, że obywatele Rosji, którzy już są w Polsce, będą mogli skorzystać z zezwoleń na pracę i z zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w pełnej procedurze, czyli po uzyskaniu informacji od starosty na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy, tak jak obywatele innych państw.

Katalog ograniczeń dla obywateli Rosji

- Przypomnę tylko, że premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy wypracowali wspólne podejście dotyczące możliwości podróżowania dla obywateli Rosji. Efektem tego są przepisy wprowadzone przez MSWiA, w myśl których Rosjanie nie mogą wjechać do Polski przez granicę zewnętrzną w celach gospodarczych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych. Ograniczona została także możliwość wjazdu przez lotnicze i morskie przejścia graniczne - wskazała minister Maląg.

Zobacz także:

Zobacz także: minister Marlena Maląg w "Sygnałach dnia"

PAP, akg