Eksport na Ukrainę mocno spada

Destabilizacja Ukrainy niekorzystnie wpływa na nasz biznes. Jak podaje Ministerstwo Gospodarki, w ostatnich tygodniach znacząco zmalał eksport polskich towarów.

2014-03-05, 16:00

Eksport na Ukrainę mocno spada
. Foto: John Carver/Wikimedia Commons/CC

W styczniu spadek wynosił 4,3 procent , natomiast w lutym było to już prawie 18 procent. Zdaniem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z takim procesem będziemy mieć do czynienia w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Rubel już stabilny, Rosja zamyka banki

Polskie towary już nie są konkurencyjne

Minister ocenił, że sytuacja gospodarcza naszego wschodniego sąsiada, zwłaszcza dewaluacja hrywny, spowoduje spadek konkurencyjności polskich towarów, zmniejszenie zamówień a także problemy ze ściąganiem płatności.

Dostawy ropy i gazu nie ucierpiały

Według resortu gospodarki na Ukrainę eksportuje około 12 tysięcy polskich firm. Ale wicepremier zapewnił jednocześnie, że ostatni rozwój wydarzeń na linii Moskwa-Kijów nie miał wpływu na dostawy ropy i gazu do Polski. Polska importuje z Rosji ok. 2/3 gazu. A ropa, która trafia do naszych rafinerii, w 95 procentach pochodzi właśnie z Rosji.

Ekspert: 11 mld to kilkumiesięczny pakiet pomocowy dla Ukrainy

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Sytuacja na Ukrainie – serwis specjalny
abo

Polecane

Wróć do strony głównej