Azoty na liście spółek o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. 22 firmy, których państwo nie sprzeda

2014-08-06, 08:10

Azoty na liście spółek o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. 22 firmy, których państwo nie sprzeda
Azoty Tarnów. Foto: materiały prasowe

Grupa Azoty na liście spółek o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Ministerstwo Skarbu zapowiada, że nie sprzeda swojego pakietu większościowego w firmie. Media spekulowały, że przejęciem pakietu kontrolnego są zainteresowane spółki powiązane z Rosją.

We wtorek z dokumentem ministra Karpińskiego zapoznała się Rada Ministrów. On sam podkreślił, że Grupa Azoty znalazła się na liście ze względu na skalę działalności, duży wpływ na gospodarkę i ogromne znaczenie dla rynku pracy. Dlatego państwo nie sprzeda swoich udziałów w firmie. - Dokumenty przygotowywane przez poprzednie rządy mówiły o prywatyzacji polskiej chemii. My postawiliśmy temu tamę - powiedział minister skarbu.

Rosja chciała przejąć kontrolę nad spółką Azoty? KNF sprawdza transakcje >>>

Na "Liście podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa" znalazły się 22 spółki, które odgrywają rolę liderów gospodarczych w procesie reindustrializacji Polski.

Na strategicznej liście 22 spółki

Wśród tych 22 spółek są: Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Azoty, Grupa LOTOS, KGHM Polska Miedź, PGE Polska Grupa Energetyczna, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polski Koncern Naftowy ORLEN, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polskie Inwestycje Rozwojowe, Polskie Radio, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych PRZYJAŹŃ, Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych "NAFTOPORT", TAURON Polska Energia, Telewizja Polska, Totalizator Sportowy, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Gdynia.
MSP wyjaśniło, że na listę podmiotów o znaczeniu strategicznym dla gospodarki trafiły spółki, które budują wartość dla akcjonariuszy, odgrywają ważną rolę w procesie tworzenia silnej gospodarki kraju oraz współtworzą bezpieczeństwo ekonomiczne państwa. Znajdują się na niej również spółki o strategicznym znaczeniu ze względu na pełnioną misję, jak Polskie Radio i Telewizja Polska.

Prezes Grupy Azoty: spółce nie grozi przejęcie przez Rosjan.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

W dokumencie "Priorytety zarządzania portfelem podmiotów nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa do roku 2015" zawarto także listę podmiotów o istotnym znaczeniu w nadzorze MSP. Znalazło się na niej 31 spółek.
MSP poinformowało, że na trzeciej liście dot. podmiotów w nadzorze MSP, które mogą zostać poddane przekształceniom własnościowym, jest 190 spółek i przedsiębiorstw. Wśród nich m.in.: PLL LOT, Eurolot Enea, Energa, Polski Holding Nieruchomości, Krajowa Spółka Cukrowa.
- Wśród spółek nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa, 115 stanowią podmioty, w których wszystkie akcje lub udziały są przeznaczone do objęcia przez uprawnionych pracowników sprywatyzowanych spółek. Spółki te pozostaną w nadzorze MSP, do czasu zakończenia ustawowego terminu nieodpłatnego przekazywania akcji pracownikom, trwającego 24 miesiące lub zbycia tych akcji, które nie zostały odebrane przez uprawnionych pracowników lub ich spadkobierców - czytamy.

IAR/PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej