Rok szkolny 2014: jakie zmiany czekają uczniów i nauczycieli?

2014-09-01, 12:47

Rok szkolny 2014: jakie zmiany czekają uczniów i nauczycieli?
Maturzyści będą musieli zdawać jeden przedmiot więcej.Foto: Glow Images/East News

Nowy rok szkolny będzie obfitował w sporo zmian. W przypadku uczniów, połowa sześciolatków znajdzie się obowiązkowo w szkole, powstał rządowy podręcznik dla pierwszaków, będzie nowa matura. Wielu nauczycieli natomiast czeka nerwowy okres związany ze zmianą zatrudnienia.

Posłuchaj

Już w poniedziałek do szkoły pójdzie prawdopodobnie 550 tysięcy pierwszaków. 200 tysięcy z nich to sześciolatki, które obejmie reforma obniżająca wiek szkolny. prawie wszyscy oni będą mogli uczyć się z rządowego podręcznika, z który rodzice nie będą musieli płacić./IAR/
+
Dodaj do playlisty

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska szczególnie cieszy się z rządowego podręcznika dla pierwszaków, bo resort miał niewiele czasu na jego przygotowanie. Udało się, mimo że na początku wiele osób nie wierzyło w to, że się uda.

Bezpłatny elementarz dla „pierwszaków’

Resort rozesłał już do szkół pierwszą część "Naszego elementarza". Reforma zakłada, że właścicielem książki będzie szkoła, która będzie ją uczniom wypożyczać.

Co znajdziemy w elektronicznym elementarzu?

Źródło: Agencja TVN/x-news

Dopłaty do materiałów do nauki języka

Jednocześnie ministerstwo przewidziało dofinansowanie na zakup zeszytów ćwiczeń i materiałów do nauki języka obcego - do 75 złotych.

Rok szkolny 2014: MEN dofinansuje zakupy podręczników. Dla kogo dopłaty >>>

Z rządowego podręcznika będą korzystać prawie wszystkie szkoły podstawowe w Polsce. Liczba zamówionych egzemplarzy może wskazywać na to, że prognozy MEN-u się sprawdzą.

Połowa sześciolatków w I klasie

Do pierwszej klasy pójdzie około 550 tysięcy dzieci, z czego prawie 200 tysięcy to sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku.

Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców zwraca jednak uwagę, że rodzice masowo udawali się do poradni psychologiczno-pedagogicznych, aby odroczyć obowiązek szkolny swoich dzieci. Mówi, że w dużych miastach nawet co czwarte dziecko było odraczane. Poradnik stowarzyszenia w tej sprawie był ściągnięty z jej strony 250 tysięcy razy, a specjalna infolinia pomagała w dwóch tysiącach przypadków.

Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji o sześciolatkach w szkole.

Źrodło: TVN24/x-news

W pierwszej klasie nie więcej niż 25 uczniów

W ustawie oświatowej zapisano, że pierwsze klasy nie mogą liczyć więcej niż 25 uczniów. Dodatkowo mają one być tak tworzone, aby w jednym oddziale klasowym były dzieci w podobnym wieku. Jednocześnie stworzono też możliwość zatrudniania asystentów nauczycieli, którzy mieliby pomagać w opiece nad najmłodszymi uczniami.

Wielu nauczycieli czeka szukanie nowej pracy

Związki nauczycielskie ostrzegają jednak, że i tak wielu pedagogów trafi na bruk. Czerwcowe prognozy mówiły o trzech tysiącach ludzi do zwolnienia, a kolejne 8 tysięcy miałoby mieć zmniejszony wymiar pracy.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz mówi, że konkretnych danych można się spodziewać na początku września. Można jednak przypuszczać, że z powodu wyborów samorządowych, ta skala zwolnień będzie jednak mniejsza.

Zmiana podstawy programowej czyli nowy Sprawdzian i Matura

W tym roku zmiana podstawy programowej dociera do uczniów klasy szóstej szkoły podstawowej oraz do trzeciej liceum. To oznacza, że uczniowie tych roczników będą musieli zmierzyć się z nowym Sprawdzianem i Maturą.

Szczególnie ten drugi egzamin czeka sporo zmian, bo maturzyści będą musieli zdawać jeden przedmiot więcej. Każdy z nich, oprócz języka polskiego, matematyki i języka obcego, będzie musiał też wybrać sobie jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym.

Trudniejsza matura

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik mówi, że nie będzie można tego przedmiotu oblać, zapewnia jednak, że poziom trudności arkuszy rozszerzonych będzie zwiększony.

Inna formuła egzaminu ustnego

Dodatkowo zmienia się też formuła egzaminu ustnego z języka obcego. Odchodzi się od przygotowywania prezentacji i omawiania jej przed komisja. Teraz abiturient będzie losować pytanie przygotowane przez CKE, które dotyczyć będzie fragmentu tekstu literackiego, popularno-naukowego lub reprodukcji.

Etyka wraca do łask

Od 1 września być może na dobre w polskich szkołach zagości etyka. Zgodnie z nowymi przepisami dyrektor ma obowiązek zorganizować zajęcia z tego przedmiotu nawet w sytuacji, kiedy w całej szkole chce na nie uczęszczać tylko jeden uczeń.

IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej