Produkty regionalne szansą na promocję regionów

2014-09-24, 11:57

Produkty regionalne szansą na promocję regionów
. Foto: źr.Wikipedia

Lista Produktów Tradycyjnych prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z miesiąca na miesiąc się wydłuża. W tej chwili znajduje się na niej 1400 pozycji. Choć rejestracja produktu wymaga wypełniania stosownego wniosku i skomplementowania dokumentacji historycznej, to są gminy, w których zarejestrowano po kilka produktów tradycyjnych.

Posłuchaj

O tym, że produkty regionalne są szansą na promocję regionów w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki (Andrzej Ilczuk, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Tylko ze Starej Kornicy mamy już wpisanych 8 produktów – mówi Anna Szpura ze Starej Kornicy ma Mazowszu. – Ostatnio zostały wpisane dwa produkty: placki ziemniaczane pieczone na blasze oraz produkt, który wytwarzają panie z Rudki, za który otrzymały Perłę, a jest to golonka faszerowana grzybami leśnymi.

Wszystko trzeba udokumentować

Produkt tradycyjny, żeby został zarejestrowany, musi być produkowany co najmniej 25 lat, a proces musi być udokumentowany. Większość naszych produktów jest wytwarzanych nawet od 100 lat – dodaje Anna Szpura. – W naszym przypadku łatwo było udokumentować tę tradycję. Znalazłyśmy dużo starych zeszytów z przepisami, niektóre z okresu I wojny światowej, inne z okresu II wojny światowej. Dużo osób 80- czy 90-letnich potwierdziło, że dany produkt był wytwarzany. Wiele tradycji było przekazanych młodemu pokoleniu.

Tradycja to siła gminy Stara Kornica

Rejestracja produktu jest swoistym potwierdzeniem tożsamości regionalnej, jest to też związane z tradycją gminy Stara Kornica. - Tych produktów będzie coraz więcej, czekamy też na możliwość sprzedaży bezpośrednio przez rolników czy gospodynie – informuje gospodyni ze Starej Kornicy. - Teraz można je sprzedawać tylko na festynach, targach, pokazach. W większości są one wykonywane w domu, dzieci są przyzwyczajone do kuchni typowo tradycyjnej. Bogactwo produktów jest bardzo duże, udało nam się ich odnaleźć mnóstwo. Przy okazji zbierania informacji do książki, którą napisałam - „Tradycje kulinarne, zwyczaje i obrzędy gminy Stara Kornica” - udało mi się odtworzyć bardzo wiele przepisów. Jest też wiele osób, które mają dużo ciekawych rzeczy do powiedzenia. Warto to spisywać.

Największą liczbą zarejestrowanych produktów tradycyjnych cieszą się województwa Podkarpackie i Pomorskie. Odpowiedni wniosek o wpis produktu na listę produktów tradycyjnych pomagają wypełnić specjaliści z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Andrzej Ilczuk, ula

Polecane

Wróć do strony głównej