Rozwój e-deklaracji ułatwi rozliczanie emerytom oraz kontrole podatkowe

2015-06-03, 15:22

Rozwój e-deklaracji ułatwi rozliczanie emerytom oraz kontrole podatkowe
Łatwiejsze e-deklaracje dla emerytów i rencistów. Foto: Glow Images/East News

Uruchomienie w 2016 r. systemu wstępnie wypełnionych deklaracji PIT-37 dla emerytów i rencistów, usługę sprawdzenia wiarygodności kontrahenta i udostępnienie Miejskim Ośrodkom Pomocy Społecznej informacji o dochodach ich podopiecznych - zapowiedział w środę wiceminister finansów Jacek Kapica.

Wypełnione deklaracje PIT-37 dla emerytów i rencistów będą ułatwianiem dla tych, którzy chcą wesprzeć organizacje pożytku publicznego, twierdzi Kapica.

- Jest duża grupa podatników, która będzie mogła z tego skorzystać szczególnie w sytuacji, kiedy będzie chciała przeznaczyć jeden procent podatku na organizacje pożytku publicznego - podkreślił wiceszef MF na konferencji prasowej.

Wystarczy numer KRS

Obecnie najczęściej jest tak, że podatnicy rozliczani przez organ rentowy - jeśli chcą przekazać swój jeden procent - muszą sami wypełnić deklarację podatkową. Po zmianie będą musieli jedynie wpisać numer KRS wybranej organizacji do wstępnie wypełnionej deklaracji.

Minister zapowiedział również, że już w kolejnym tygodniu, uruchomi usługę udostępniania MOPS-om informacji o dochodach ich podopiecznych. Dzięki temu osoby, korzystające z pomocy społecznej, nie będą musiały chodzić do urzędów skarbowych po zaświadczenie o dochodach.

- Od 20 czerwca br. będzie można także elektroniczne sprawdzić kontrahenta, czy jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i czy można bezpiecznie dokonać z nim transakcji - powiedział wiceszef MF.

Ogromny sukces e-deklaracji

Kapica poinformował też, że do końca maja wpłynęło ponad 35 mln wypełnionych elektronicznie e-deklaracji. Jak mówił, stanowi to ok. 54 proc. wszystkich składanych rocznie rozliczeń podatkowych, których jest około 65 mln. Jego zdaniem pokazuje to, że gospodarka i społeczeństwo są przygotowane do elektronicznych rozliczeń podatkowych.

Wiceminister z satysfakcją przyjął też dane, dotyczące rozliczeń przy użyciu elektronicznie wstępnie wypełnionego zeznania rocznego PIT-37. Usługa ta ruszyła w połowie marca br. Do maja br. skorzystało z niej 102 tys. podatników. Podczas gdy w 2008 roku przez cały kanał elektronicznych rozliczeń przepłynęło 103 tys. dokumentów. - To pokazuje potencjał, jaki jest przed tego rodzaju narzędziem - podkreślił Kapica.

Nowy projekt dotyczący rozliczeń

Centralizacją obsługi wszystkich podatków oraz obsługa tzw. jednolitego pliku kontrolnego, który ma pomóc przeprowadzać kontrole – to założenia nowego projektu CPV, który przedstawiło Ministerstwo Finansów. Prawdopodobnie pod koniec września lub na początku października ma zostać uruchomiona centralna obsługa rozliczeń m.in. podatku od czynności cywilnoprawnej (PCC), a w 2018 r. ma zostać uruchomione centralne rozliczenie CIT i VAT. Pozwoli to fiskusowi na szybsze reagowanie na ewentualne nieprawidłowości.

Wzrost możliwości i zainteresowania e-deklaracjami

W ramach projektu CVP uruchomiony ma być też m.in. elektroniczny wgląd w akta sprawy i rozliczeń podatkowych, czy usługa automatycznego udzielania informacji o braku zaległości w podatkach dla procedury zamówień publicznych.

Raport "System e-deklaracje badanie preferencji podatników PIT w zakresie zeznań podatkowych" wykonany na zlecenie PwC i MF na reprezentatywnej grupie 1067 podatników PIT w całej Polsce, jasno pokazuje wysoką dynamikę wzrostu zainteresowania podatników elektronicznymi deklaracjami. O ile w 2010 r. e-deklaracje PIT stanowiły 2 proc. wszystkich złożonych dokumentów podatkowych, o tyle w tym roku stanowią one 46 proc. dokumentów.

W raporcie wskazano, że w pierwszym roku funkcjonowania systemu podatnicy złożyli zaledwie 390 elektronicznych rozliczeń rocznych PIT, tymczasem w tegorocznej akcji rozliczeniowej do systemu trafiło ponad 7 milionów takich PIT-ów. Zdaniem Sidelnika podatnicy bardzo chętnie korzystają z tej formy rozliczeń, bowiem pozwala ona zaoszczędzić czas - 88,2 proc. badanych wskazało, że jest to największa zaleta systemu. Niemal równie często wskazywano na wygodę systemu. - Średnio połowa podatników poświęca na złożenie e-deklaracje czas krótszy, niż pół godziny - zauważył Sidelnik.

Wysoka świadomość społeczeństwa

Jednocześnie 77,4 proc. badanych podatników oceniło system jako przejrzysty. Najczęściej z systemu korzystają osoby w wieku 25-44 lat z wyższym wykształceniem. Zadowolenie z tego typu rozliczeń wykazało 63 proc. pytanych (wobec 44 proc. w 2010 r.) W maju tego roku niecałe 4 proc. nie wiedziało w ogóle o istnieniu systemu e-deklaracje, podczas gdy pięć lat temu takiej wiedzy nie posiadał co czwarty podatnik.

- Aż 99 proc. korzystających w tej chwili z tej aplikacji stwierdziło, że w przyszłości chce się rozliczać również za pomocą systemu e-deklaracje, a ponad 49 proc. składających zeznanie w formie tradycyjnej zadeklarowało, że chciałoby w przyszłości skorzystać z tego systemu. To bardzo pozytywne wartości i pozwalają pozytywnie patrzeć w przyszłość - powiedział.

Sidelnik namawiał na korzystanie z wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. - Wydaje się, że warto dalej prowadzić kampanię informacyjną, aby coraz więcej osób mogło się rozliczać w ten sposób. Sam się rozliczyłem w ten sposób w tym roku. Zajmuje to dosłownie kilka minut, a rekordziści, z którymi rozmawiałem rozliczyli się w tej formie w niecałe cztery minuty - poinformował.

PAP, fko

Polecane

Wróć do strony głównej