more_horiz
Gospodarka

Nowe technologie pod choinką. Większość z nas nie obędzie się przy wigilijnym stole bez smartfona

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 09:55
Czasy się zmieniają i święta już nie wyglądają tak jak kiedyś. Coraz większą rolę odgrywają w przygotowaniu świąt i już przy wigilijnym stole nowe technologie. Nie chodzi tylko o życzenia wysyłane SMS-em, ale też coraz popularniejsze selfie, czyli zdjęcie robione samemu sobie, często razem z towarzyszącymi osobami.
Audio
  • O tym, w jaki sposób Polacy wykorzystają nowe technologie w trakcie świąt mówił w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: Sebastian Pawłowski z polskiego oddziału firmy Microsoft (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Nowe technologie zmieniły również sposób, w jaki wysyłamy życzenia świąteczne
Nowe technologie zmieniły również sposób, w jaki wysyłamy życzenia świąteczneFoto: Glow Images/East News

Microsoft przeprowadził badanie, w jaki sposób Polacy, ale i mieszkańcy pozostałych krajów Unii Europejskiej wykorzystają nowe technologie w trakcie świąt Bożego Narodzenia.

- Z badania wynika, że ponad 70 proc. z nas akceptuje selfie, czyli zdjęcie rodzinne wykonane smartfonem w trakcie wigilijnej kolacji. Wykorzystywany jest także Skype do połączenia się z tymi, z którymi nie możemy się zobaczyć na żywo w trakcie Wigilii, a ponad 40 proc. korzysta z Internetu, aby pobrać na swojego smartfona czy inne urządzenie mobilne przepisy – mówi Sebastian Pawłowski z polskiego oddziału firmy Microsoft. - Ponad 50 proc. z nas będzie słuchało świątecznych kolęd prosto z Internetu – dodaje.

Życzenia świąteczne wysyłamy SMS-em

Nowe technologie zmieniły również sposób, w jaki wysyłamy życzenia świąteczne.

- 33 proc. ankietowanych osób będzie publikowało w mediach społecznościowych to, co dzieje się w trakcie świąt. I bardzo wielu z nas, bo aż 82 proc. wyśle świąteczne SMS-y z życzeniami – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Służbowe e-maile odbieramy nawet w święta

Część z nas planuje również w czasie świąt sprawdzać firmową skrzynkę e-mailową.

- Ok. 22 proc. ankietowanych będzie odbierać służbowe e-maile w trakcie świąt. Wydaje mi się, że to mniej niż przed rokiem – zaznacza ekspert.

Nowinki technologiczne pod choinką

Nowe technologie zagoszczą również pod choinkę w postaci świątecznych prezentów.

- W tym roku pod choinką znajdziemy mniej tabletów, a więcej urządzeń typu 2 w 1, czyli bardziej uniwersalnych, które spełniają np. funkcje i laptopa, i tabletu. Jednym z wymarzonych prezentów jest również smartfon, a także takie nowinki technologiczne jak smartwatch – mówi Sebastian Pawłowski.

Według raportu firmy doradczej Deloitte dostęp do smartfonów ma obecnie już 80 proc. z nas, a ponad połowa do tabletów. Aż 6 na 7 osób zerka na swój smarfon w ciągu pierwszej godziny po obudzeniu, a ponad 75 proc. w ostatniej godzinie przed zaśnięciem.

Karolina Mózgowiec, awi