X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zysk PZU w II kwartale niższy niż oczekiwano

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 15:58
Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) odnotował 166,17 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2016 r. wobec 380,26 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.
Audio
  • Michał Krupiński prezes PZU na konferencji prasowej tłumaczył dlaczego zysk koncernu był niższy niż oczekiwano
Wejście główne do siedziby PZU w Warszawie
Wejście główne do siedziby PZU w WarszawieFoto: PZU/mat. prasowe

Zysk operacyjny wyniósł 333,07 mln zł wobec 464,96 mln zł zysku rok wcześniej.

Składka przypisana brutto sięgnęła 5 061,38 mln zł w II kw. 2016 r. wobec 4 445,62 mln zł rok wcześniej.

W I półroczu 2016 r. PZU miało 659,54 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 1321,59 mln zł zysku rok wcześniej, przy składce przypisanej brutto w wysokości 9 861,99 mln zł w porównaniu z 9 126,45 mln zł rok wcześniej.

- Na poziomie operacyjnym zwiększyliśmy efektywność zarządzania cenami w portfelu ubezpieczeniowym oraz strukturą sprzedaży w kanałach dystrybucyjnych. Dobiegająca końca wojna cenowa pozwoliła nam na zwiększenie cen oferowanych polis, co jest mocno odczuwalne na poziomie składki przypisanej brutto, która w pierwszej połowie 2016 roku wzrosła o 735,5 mln zł (8,1% r/r) do 9,86 mld zł -  napisał prezes Michał Krupiński w liście do akcjonariuszy.

- W najmłodszym - zdrowotnym - biznesie, jesteśmy świadkiem wzrostu składki przypisanej brutto. Jej przyrost wyniósł 40,5% r/r. W tym obszarze stale rozwijamy sieć placówek poprzez kolejne akwizycje nowoczesnych podmiotów oraz zawieranie nowych umów partnerskich - czytamy także.

Koszty grupy wzrosły

Koszty administracyjne grupy w I półroczu 2016 roku ukształtowały się na poziomie 1 253 mln zł i były o 52,4% wyższe w skali roku. Wzrost wynikał w głównej mierze z rozpoczęcia konsolidacji Alior Bank, koszty grupy PZU wzrosły z tego tytułu o 494,9 mln zł.

- Jednocześnie odnotowano pozytywny efekt w porównaniu do roku ubiegłego w segmentach działalności ubezpieczeniowej w Polsce w związku z utrzymywaniem wysokiej dyscypliny kosztowej spadek kosztów administracyjnych o 31,3 mln zł oraz w segmencie krajów bałtyckich i na Ukrainie (spadek o 16,3 mln zł) głównie w efekcie dezinwestycji w PZU Litwa w II półroczu 2015 roku - czytamy w raporcie.

- Udało nam się ograniczyć poziom kosztów administracyjnych działalności ubezpieczeniowej w Polsce o 4,5% r/r do 664,4 mln zł. Pomimo tego wynik netto w dalszym ciągu znajdował się pod negatywnym wpływem niskiego wyniku inwestycyjnego, pozostającego pod presją odpływu kapitału z GPW (WIG spadł o 16,1% r/r) - napisał także prezes.

W I półroczu 2016 roku wynik netto na działalności inwestycyjnej Grupy PZU wyniósł 1 456,1 mln zł (wzrost o 34,1% r/r). Wyższy wynik I półrocza to przede wszystkim efekt uwzględniania działalności prowadzonej przez sektor bankowy (m.in. przychodów odsetkowych, w tym od kredytów oraz wyniku handlowego) na skutek rozpoczęcia konsolidacji Alior Banku.

W I półroczu 2016 roku wartość netto odszkodowań i świadczeń oraz przyrostu stanu rezerw Grupy PZU wyniosła 6 164,4 mln zł. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wartość odszkodowań łącznie ze zmianą stanu rezerw była wyższa o 2,6%.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I półr. 2016 r. wyniósł 990,34 mln zł wobec 1404,4 mln zł zysku rok wcześniej.

Suma aktywów grupy PZU wynosiła 112 945,2 mln zł  na koniec czerwca i była o 7,2% wyższa w porównaniu ze stanem na koniec 2015 roku.

- Pozycja kapitałowa PZU pozostaje silna (Solvency II na poziomie przekraczającym 266% na koniec marca 2016 roku), co daje nam dużą elastyczność w zakresie potencjalnych akwizycji, zarówno tych na rynku bankowym, jak i ubezpieczeniowym. Tak wysokie wskaźniki stawiają Grupę PZU wśród grup ubezpieczeniowych o najwyższej sile kapitałowej - napisał także Krupiński.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

ISBnews, aboZobacz więcej na temat: PZU wyniki finansowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak