Wnioski przez internet nie tylko na 500+. Także na becikowe, świadczenia rodzicielskie i alimentacyjne

Rodzice łatwiej złożą przez internet wnioski o becikowe, Kartę Dużej Rodziny, świadczenie rodzicielskie oraz świadczenie z funduszu alimentacyjnego - poinformowała we wtorek szefowa MRPiPs Elżbieta Rafalska.

2017-01-17, 15:54

Wnioski przez internet nie tylko na 500+. Także na becikowe, świadczenia rodzicielskie i alimentacyjne
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk (L), minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (C) i minister cyfryzacji Anna Streżyńska (P) podczas konferencji prasowej, po posiedzeniu rządu, 17 bm. w Warszawie. . Foto: PAP/Tomasz Gzell

"Po sukcesie programu +Rodzina 500 plus+, ułatwiamy rodzicom składanie kolejnych wniosków o świadczenia" - mówiła Rafalska na wspólnej konferencji z minister cyfryzacji Anną Streżyńską.

Łatwiej będzie w II i III kwartale

Wiceminister rodziny Bartosz Marczuk dodał, że w II i III kwartale br. będzie możliwość wnioskowania również o świadczenia rodzinne i jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka niepełnosprawnego (4 tys.). "Możliwość składania wniosków o świadczenia społeczne przez internet to początek budowania e-społeczeństwa" - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Wnioski także przez portal Emp@tia

Od niedawna profil zaufany, służący do załatwiania on-line spraw urzędowych, można założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W związku z tym MRPiPS postanowiło ułatwić składanie wniosków o świadczenia na rzecz rodzin na portalu Emp@tia - po założeniu profilu zaufanego za pośrednictwem banku.

Będzie mniej zaświadczeń i dokumentów

Ministerstwo chce również, by obywatel co do zasady nie musiał dołączać do wniosków papierowych zaświadczeń i dokumentów, a urząd, który ma dostęp do państwowych baz danych, sam zweryfikuje stan faktyczny. "Zmiana polega na tym, że teraz co do zasady wierzymy w to, co oświadczają obywatele, ale urzędników wyposażamy w narzędzia, które pozwolą sprawdzić, bez fatygowania obywateli, ich prawdomówność. W tym celu budujemy już nowe usługi wymiany informacji z innymi bazami centralnymi" - informuje MRPiPS.

"Przechodzimy na tzw. kulturę oświadczeń załatwiania spraw urzędowych on-line, zamiast zaświadczeń" - podkreśliła Rafalska.

"Kończymy z tym, żeby ludzie biegali, przenosząc dane między urzędami, żeby załatwić sprawę w urzędzie" - dodała Streżyńska.

Jak podaje MRPiPS, w ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy działania programu "Rodzina 500 plus" złożono 2,96 mln wniosków o świadczenie wychowawcze – 80 proc. w urzędach oraz 20 proc. przez internet.

17 mld zł trafiło do rodzin dzięki 500 plus

Wsparciem z programu "Rodzina 500 plus" do końca grudnia 2016 r. objęto już ponad 3,8 mln dzieci do 18 lat; do 2,78 mln rodzin trafiło ponad 17 mld zł - poinformowała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Rafalska, na wspólnej konferencji z minister cyfryzacji Anną Streżyńską, mówiła, że świadczeniem z programu "Rodzina 500 plus" objętych jest 55 proc. dzieci do 18 lat.

Najwięcej dzieci objętych wsparciem jest na Mazowszu (ponad 551,4 tys.), na Śląsku (prawie 381,5 tys.) i w Wielkopolsce (ponad 377,8 tys.). 35,9 proc. ogółu dzieci otrzymujących świadczenie mieszka na wsi.

Rafalska podkreśliła, że sprawy dotyczące zamiany formy pieniężnej na rzeczową (przepisy dopuszczają taką możliwość w przypadku marnowania pieniędzy z 500 plus) to zaledwie 0,03 proc. wszystkich decyzji.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej