X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Praca tymczasowa

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 16:59
Praca tymczasowa to forma zatrudnienia, która polega na zatrudnieniu pracownika przez agencję pracy tymczasowej. 
Audio
  • Co to jest praca tymczasowa, jakie daje uprawnienia i obowiązki pracownikowi, wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Work Service (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Zaangażowane w nią są trzy podmioty: pracownik, agencja pracy tymczasowej oraz klient agencji, czyli tzw. pracodawca użytkownik.

Pracownik formalnie zatrudniony jest przez agencję pracy tymczasowej, a swoje obowiązki wykonuje na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy.

W przypadku pracy tymczasowej, czas trwania umowy oraz rodzaj wykonywanej pracy jest z góry określony. Pracownik dostaje umowę, którą zawiera z agencją pracy tymczasowej i w jej ramach ma wszelkie świadczenia, które są przewidziane w Kodeksie pracy, np. ma płatne zwolnienia chorobowe, naliczany urlop i odprowadzane składki do ZUS-u.

W ramach dzisiejszych przepisów prawnych, umowa o pracę tymczasową nie może być zawarta na dłuższy okres niż 18 miesięcy.

W zakresie warunków pracy, pracownik tymczasowy w czasie wykonywania pracy tymczasowej nie może być traktowany mniej korzystnie niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.

Justyna Golonko


Zobacz więcej na temat: praca pracownik
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Praca tymczasowa: nadchodzi rewolucja na rynku agencji zatrudnienia?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 08:35
1 czerwca 2017 roku w życie mają wejść nowe przepisy regulujące zatrudnienie pracowników tymczasowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd broni praw kobiet w ciąży. Agencje pracy tymczasowej muszą się bać

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 15:30
Rząd chce skuteczniej chronić praw kobiet w ciąży przy jednoczesnym zachowaniu specyfiki pracy tymczasowej. Agencje pracy tymczasowej mają powody do obaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicy gotowi na erę wolnych strzelców

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 07:27
Prawie ośmiu na dziesięciu Polaków jest otwartych na samozatrudnienie lub pracę w charakterze wolnego strzelca. To więcej niż w skali całej Europy, gdzie taką otwartość deklaruje 68 proc. pracowników - pisze w środę "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń