Jak poprawić eksport do Chin?

Współpraca gospodarcza z Chinami w kontekście coraz część dyskutowanej koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku nabiera coraz większego znaczenia.

2017-06-21, 12:40

Jak poprawić eksport do Chin?
Dziś do Państwa Środka najwięcej eksportujemy urządzeń mechanicznych i elektrycznych, wyrobów z miedzi oraz tworzywa sztuczne i produkty przemysłu chemicznego. Foto: shutterstock/aphotostory

Posłuchaj

O barierach w polskim eksporcie do Chin i możliwościach pogłębiania współpracy między Polską a Chinami mówi Artur Siejka, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pekinie./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
+
Dodaj do playlisty

Jednak do tej pory nasz eksport do Państwa Środka nie wyglądał najlepiej. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Chiny to kraj nie tylko odległy geograficznie, ale i kulturowo. Na tym rynku biznes prowadzi się zupełnie inaczej niż w Europie.

- Jest wiele powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze Chiny bardzo aktywnie wspierają własny eksport do Polski, mają szereg produktów dobrej jakości i w niskiej cenie. Chiny również rozwijają eksport produktów wysoko przetworzonych - mówi Artur Siejka, kierownikiem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pekinie.

Słaby 2016 rok

W ubiegłym roku eksport polskich produktów do Chin zmniejszył się w porównaniu do roku poprzedniego. Czy możemy mówić już o tendencji, czy to raczej wypadek przy pracy?

- Spadek wystąpił pierwszy raz od 5 lat. Od 2009 do 2015 roku nasz eksport do Chin wzrastał. Spadek w zeszłym roku trudno nazwać tendencją, potwierdza to pierwszy kwartał tego roku, w którym eksport wzrósł o 22 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku – tłumaczy gość.

REKLAMA

Chiny to nie jest łatwy kraj

Jest wiele barier na rynku chińskim. Potwierdzają to wyniki raportu Doing business, w którym Chiny zajęły 84 pozycję pośród 189 krajów. Była to gorsza pozycja niż rok wcześniej.

- Jest szereg barier utrudniających zarówno eksport do Chin, jak i inwestowanie w tym kraju. W kwestii eksportu utrudnieniem jest fakt, że szereg produktów wymaga certyfikacji. Są to zarówno artykuły rolno-spożywcze, jak i kosmetyki, czy produkty dla dzieci. W kwestii inwestycji Chiny nie są otwartym rynkiem. Istnieje katalog branż, gdzie zagraniczni inwestorzy mogą zakładać spółki i inwestować, jest lista branż, gdzie można inwestować, ale tylko we współpracy z partnerem lokalnym, do takich sektorów zalicza się branża motoryzacyjna, czy IT. Są również branże nie dostępne dla zagranicznych inwestorów, na przykład sektor finansowy – wylicza.

Dziś do Państwa Środka najwięcej eksportujemy urządzeń mechanicznych i elektrycznych, wyrobów z miedzi oraz tworzywa sztuczne i produkty przemysłu chemicznego.  Eksport produktów rolno-spożywczych stanowi ok 7% ogólnego eksportu do Chin. Jednak z powodu wystąpienia w Polsce przypadków ptasiej grypy i wirusa ASF, eksport drobiu jak również wieprzowiny na rynek chiński został wstrzymany.

Dominik Olędzki, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej