Sejmowa komisja za projektem uszczelniającym program "Rodzina 500 plus"
Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała przyjęcie bez poprawek rządowego projektu o wsparcia rodzin, który wprowadza m.in. zmiany w programie "500 plus" i ułatwia zakładanie żłobków.
2017-07-05, 20:26
Komisja opowiedziała się za odrzuceniem poprawek zgłoszonych m.in. przez kluby PSL, PO oraz Nowoczesną.
Przed posiedzeniem komisji wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed przekonywał podczas debaty w Sejmie, że program "500 plus" jest bardzo dobry. - Jest pierwszym w historii polski, który nic nie zabiera, ale daje rodzinom. To pozytywny program, który daje rodzinom wsparcie - powiedział. Zwrócił uwagę, że celem proponowanych rozwiązań jest doprecyzowanie niektórych przepisów. Odniósł się m.in. do poprawki PSL, która zakłada wprowadzenie mechanizmu "złotówka za złotówkę". Jego zdaniem taki mechanizm nie sprawdziłby się i nadmiernie obciążyłby działanie urzędów.
Rekomendacje rządowe
Projekt jest realizacją rekomendacji, zawartych w przyjętym przez rząd na początku kwietnia, a przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, "Przeglądzie systemów wsparcia rodzin". Główne zasady programu Rodzina "500 plus" pozostaną takie jak dotychczas, propozycja przewiduje jednak zmiany, które "zlikwidują nieliczne, ale jednak niepożądane zjawiska".
Zmiany w kwestii kryterium dochodowego
Zmiany mają m.in. zapobiec dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego, uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, np. przez rozwiązywanie stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach. Jeśli nastąpiłoby to przed upływem 3 miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu. Po raz pierwszy przepis ten zostanie zastosowany przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się 1 października 2017 r.
Wyeliminowane mają też zostać przypadki niezgodnego ze stanem faktycznym deklarowania przez rodziców samotnego wychowywania dziecka. W projekcie zaproponowano, by osoba deklarująca samotne wychowywanie dziecka musiała mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica.
REKLAMA
Co jeśli są wątpliwości w kwestii praw do świadczeń?
Ponieważ prawo do świadczenia mają tylko rodziny mieszkające w Polsce, projekt przewiduje, że w przypadku wątpliwości co do spełnienia tego warunku, gmina będzie mogła wezwać osobę otrzymującą świadczenie wychowawcze do osobistego złożenia wyjaśnień.
W projekcie przewidziano też wprowadzenie zmian, które ułatwią zakładanie i prowadzenie instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech oraz przeznaczenie dodatkowo 250 mln zł rocznie z Funduszu Pracy na ich powstawanie i zabezpieczenie w rezerwie celowej budżetu państwa 250 mln zł (co oznacza zwiększenie rezerwy o 99 mln zł).
Ze środków tych finansowany będzie m.in. program wsparcia aktywizacji zawodowej osób, które zmuszone są do rezygnacji z pracy w związku z opieką na dziećmi do lat 3 i brakiem odpowiednich instytucji opieki.
Projekt wprowadza też m.in. zmiany w Karcie Dużej Rodziny - uprawnieni do niej mają być również rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci.
PAP, awi
REKLAMA