X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe oznakowanie efektywności energetycznej sprzętów AGD. Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 18:00
Będą nowe zasady etykietowania efektywności energetycznej na sprzętach AGD. Dotychczasowe kategorie z plusami, jak A+, mają być zastąpione bardziej przejrzystą skalą od A do G.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay.com

W sierpniu w UE weszło w życie rozporządzenie, które przewiduje pewne uproszczenie etykietek i zmianę skali klas. A także zakłada utworzenie bazy danych o produktach.

Pojawienie się nowych etykietek to jednak kwestia lat. O tym, od kiedy będzie wprowadzony obowiązek etykietowania na nowo kolejnych klas produktów, zadecyduje KE w tzw. aktach delegowanych. Rozporządzenie stwierdza, że Komisja ma 15 miesięcy od jego wejścia w życie na przyjęcie aktów delegowanych ws. etykietowania zmywarek, urządzeń chłodniczych, pralek, pralko-suszarek, telewizorów oraz lamp i opraw oświetleniowych.

Sześć lat ma potrwać wydanie aktów dla innych klas produktów, objętych uchylaną dyrektywą z 2010 r. W ciągu ośmiu lat KE przedstawi przeglądy dla urządzeń grzewczych i pogrzewaczy wody z myślą o zmianie skali etykiet. Na przyjęcie aktów delegowanych Komisja ma o rok dłużej.

Oznaczenia od A do G

Z perspektywy konsumentów oznacza to, że do 2020 roku na sprzętach AGD zamiast skali A+, A++ itd., pojawią się oznaczenia od A do G. Mają one w czytelny sposób pokazywać klasę efektywności energetycznej danego modelu produktu i całkowitą konsumpcję energii w skali rocznej, podaną w kilowatogodzinach. Utrzymany zostanie wygląd etykiet i ich kolor, od ciemnozielonego po czerwony. A jeśli w przypadku niektórych produktów niedozwolone będą najgorsze klasy energetyczne F i G, zostaną one oznaczone na szaro.

- Dzięki nowemu oznakowaniu, konsumentom łatwiej będzie wybierać produkty energooszczędne, co powinno doprowadzić do niższego poboru energii i niższych rachunków za prąd - mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Radosław Maj ze Związku Pracodawców AGD CECED Polska.

. .

Baza monitorująca wprowadzanie zmian

Konsumenci będą jednak znacznie szybciej skorzystać z innych zapisów rozporządzenia. Już od początku 2019 r. ma działać baza danych, w której każdy będzie mógł sprawdzić ogólne dane o konkretnym produkcie. Jednak część tej bazy będzie niedostępna publicznie ze względu na poufność i bezpieczeństwo ważnych danych handlowych producenta. Dostęp do niej będą miały organy nadzoru. W przypadku Polski, UOKiK czy Inspekcja Handlowa będą mogły tam sprawdzać, czy przestrzega się wymogów etykietowania i czy wyliczona efektywność na etykiecie jest zgodna z efektywnością zadeklarowaną przez producenta.

Branża ma jednak pewne obawy z pojawieniem się takiej bazy.

Jak wyjaśniał Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Radosław Maj, chodzi o tę część bazy, gdzie producenci będą udostępniać parametry techniczne, które wszak są danymi wrażliwymi.

- Dlatego kładziemy nacisk na gwarancje bezpieczeństwa takiej bazy - mówił ekspert.

Większość sprzętów na rynku spełnia wymagania klasy A

Obecnie większość sprzętów na rynku spełnia wymagania klasy A, ustanowione w 2010 roku i dlatego by doprecyzować efektywność energetyczną produktu do oznaczeń zaczęto dodawać plusy. Dziś 25 proc. produktów na rynku UE znajduje się na szczycie skali A, a 50 proc. - w dwóch najwyższych skalach efektywności A i B. Teoretycznie więc większość gospodarstw domowych w UE korzysta ze sprzętu o najwyższej efektywności energetycznej, co nie oznacza, że wszystkie te sprzęty są jednakowo energooszczędne.

PAP/Polskie Radio 24, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD, od A do G

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 15:57
We wtorek posłowie zgodzili się na wprowadzenie prostszych oznakowań, ułatwiając konsumentom wybór produktów energooszczędnych i obniżenie rachunków za prąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z A, A++, A+++. Zmienią się etykiety na sprzęcie AGD

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 17:02
Parlament Europejski opowiedział się za uproszczeniem oznakowania efektywności energetycznej sprzętów używanych w gospodarstwach domowych. Wprowadzona zostanie jasna skala (od A do G), która zastąpi system zwiększającej się liczby plusów (A+, A++, A+++).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za 3 lata nowe etykiety energetyczne na sprzęcie AGD. Zamiast plusów, będą literki

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 21:10
Etykiety energetyczne, którymi oznaczone są sprzęty AGD, będą prostsze.
rozwiń zwiń