X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Deweloper pod większą lupą. UOKiK pracuje nad nową ustawą

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 09:44
Bank dokładnie skontroluje budującego, będą też regulacje dotyczące umów rezerwacyjnych - to założenia nowelizacji ustawy, nad którą pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do których dotarła "Rzeczpospolita".
Projekt zawiera również regulacje dotyczące sprawdzenia dewelopera przez bank zanim wypłaci mu pieniądze klientów.
Projekt zawiera również regulacje dotyczące sprawdzenia dewelopera przez bank zanim wypłaci mu pieniądze klientów. Foto: Serghei Starus/Shutterstock.com

Według gazety, Urząd pracuje nad nowelizacją ustawy deweloperskiej, by kupujący mieszkania byli lepiej chronieni.

Nowelizacja ma służyć większej ochronie kupującego mieszkania od deweloperów

Dzięki zmianom miałyby zostać zlikwidowane otwarte rachunki powiernicze nieposiadające ani gwarancji bankowej, ani ubezpieczenia, lepiej mają być chronione także pieniądze kupującego przed bankructwem banku.

Dodatkowa umowa deweloperska na garaż w podziemiu

Dodatkowo umowa deweloperska miałaby objąć nie tylko mieszkanie, ale i miejsce postojowe w garażu podziemnym. Podobnie będzie z nabyciem boksów rowerowych czy udziałów w działce, po której biegnie osiedlowa ulica. Nowe prawo miałaby objąć także zakup gotowych mieszkań, które dotąd nie były nim objęte - podaje "Rzeczpospolita".

Wpłaty na mieszkanie tylko na rachunki z gwarancją bankową

Jak wynika z ustaleń gazety, kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym będzie mógł wpłacać pieniądze na rachunek zamknięty (wówczas deweloper otrzyma pieniądze po zakończeniu inwestycji) lub na rachunek otwarty (w takiej sytuacji pieniądze byłyby wypłacane w miarę postępu robót). Oba rachunki posiadałyby gwarancję bankową lub ubezpieczeniową, co oznaczałoby likwidację otwartych rachunków nieposiadających zabezpieczenia.

Deweloperzy ostrzegają: zmiany zaszkodzą małym firmom

Deweloperzy wskazują jednak, że zmiana może doprowadzić do fali bankructw małych rodzinnych przedsiębiorstw.

Jak wskazywał w "Rz" Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich ", na rynku zostaną duże międzynarodowe firmy".

Deweloperzy: rachunki zabezpieczone będą tylko na papierze

Zdaniem deweloperów, w efekcie zmian przepisów zostaną zamknięte tylko rachunki powiernicze, natomiast rachunki otwarte z ubezpieczeniem oraz gwarancją bankową "będą tak jak dziś istnieć tylko na papierze".

− Obecnie żadna firma ubezpieczeniowa ani bank nie posiadają takich produktów w swojej ofercie i raczej nie zanosi się, by je wprowadziły, bo to się im nie opłaca" - uważa Płochocki.

UOKiK chce uregulować kwestie rezerwacji mieszkań

UOKiK chciałby także wprowadzić uregulowania w umowach rezerwacyjnych, których wymagają banki kredytujące zakup mieszkania. Obecnie nie ma przepisów regulujących tę kwestię, więc deweloperzy mają pełną swobodę w ustalaniu ich treści - informuje gazeta.

Rezerwacja mieszkania nałoży obowiązki na dewelopera i kupującego

Według ustaleń "Rz" projekt ustawy przewiduje, że zawarcie umowy rezerwacyjnej miałoby zależeć od woli kupującego i dewelopera, który w takiej sytuacji będzie się zobowiązywał wyłączyć na określony czas lokal lub dom ze swojej oferty, natomiast klient musiałby zapłacić opłatę rezerwacyjną w wysokości 1 proc. ceny nabycia mieszkania.

Opłata ta byłaby w charakterze kaucji, która w razie zawarcia umowy deweloperskiej zostałaby zaliczona na poczet ceny lokalu czy domu. W przypadku rozwiązania umowy pieniądze miałyby wrócić do klienta dewelopera - jeśli jednak nie dojdzie do zawarcia umowy z winy dewelopera, ten będzie musiał zwrócić klientowi kaucję w podwójnej wysokości.

Bank będzie mógł skontrolować dewelopera

Projekt zawiera również regulacje dotyczące sprawdzenia dewelopera przez bank zanim wypłaci mu pieniądze klientów. Obecnie przepisy nie precyzują, na czym polega ten obowiązek.

UOKiK chciałby, aby bank przed wypłatą sprawdził tytuł prawny do gruntu, zgodność prospektu informacyjnego oraz wzoru umowy deweloperskiej z ustawą deweloperską, a także czy przedsiębiorca nie jest objęty postępowaniem restrukturyzacyjnym albo upadłościowym. Jeśli weryfikacja okazałaby się negatywna, bank odmówiłby wypłaty pieniędzy deweloperowi - podaje "Rz".

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 12:25
W ubiegłym roku obcokrajowcy mieszkający w Polsce kupili ponad 4,5 tysiąca mieszkań w naszym kraju. Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w kolejnych latach liczba nieruchomości nabywanych przez ludność napływową będzie coraz większa. Ma to związek m.in. z rosnącą liczbą Ukraińców mieszkających w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapowiada się dobry rok w budownictwie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:30
W okresie styczeń-październik 2017 r. oddano do użytkowania 139 tys. 424 mieszkania. To o 8,4 proc. więcej aniżeli w tym samym czasie w zeszłym roku.
rozwiń zwiń