2017 w miarę udany dla branży żywnościowej. Jak będzie w tym roku?
Rok 2017 był dla polskich producentów żywności trudny, ale nie najgorszy. Rodzime firmy coraz lepiej przystosowują się do nowych wyzwań - mówił w radiowej Jedynce ekspert rynku agro z BZ WBK Grzegorz Rykaczewski.
2018-01-08, 12:32
Posłuchaj
- 2017 rok przedsiębiorcy z sektora spożywczego mogą zaliczyć do udanych. Warunki, w których funkcjonują te firmy są trudne, ale polscy przedsiębiorcy przyzwyczaili się już do tego, że każdy rok przynosi wyzwania, z którymi muszą się mierzyć - podkreślił Grzegorz Rykaczewski. Jak dodał, w minionym roku rodzimym eksporterom pomagał wzrost cen na rynkach światowych, co sprawia, że wyniki eksportu będą bardzo dobre.
- Po trzech kwartałach 2017 roku wstępne dane Eurostatu mówią, że wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wzrosła o 13 procent w relacji rocznej. W całym 2017 ta wartość może wynieść nawet 27,5 miliarda euro - dodał.
Polskie firmy chcą eksportować
Jak mówił Grzegorz Rykaczewski, nasze firmy w tym roku planują dalszą ekspansję eksportową.
- Obecnie jest to średnio 1/4 ich przychodów. Oczekujemy, że ten udział będzie rósł, zarówno jeśli chodzi o nasz główny kierunek eksportowy - Unię Europejską, ale też kraje pozaunijne - powiedział ekspert.
Stabilizacja cen żywności
Natomiast, według rozmówcy Naczelnej Redakcji Gospodarczej konsumenci w Polsce w tym roku mogą oczekiwać stabilizacji cen żywności , choć na poziomie wyższym niż w latach ubiegłych.
REKLAMA
- Jeśli nie zdarzy się nic niekorzystnego, to raczej spodziewamy się stabilizacji, ale trzeba pamiętać o wysokiej bazie roku 2017, stąd te ceny żywności dalej będziemy odczuwać w portfelach - zaznaczył.
Według wstępnych szacunków na żywność i używki w 2017 roku wydaliśmy ponad 180 miliardów złotych.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Mamos, md
REKLAMA